trafik ne demek? trafik nedir? trafik anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   trafik

   Türkçe

   isim Fransızca trafic < İtalyanca traffico
    
   1 .    Ulaşım araçlarının yola çıkması için gerekli işlemleri yapan ve ulaşım yollarını denetleyen resmî kurum veya görevli kişiler.  
   2 .  isim  Ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt araçları tarafından kullanılması, seyrüsefer.  
   3 .    Ulaşım yollarında bulunan taşıt ve yayaların tümü:
          "Trafik, Bankalar Caddesinin ağzından Taksim doğrultusuna aralıksız boşalıyor."- A. İlhan.  
   4 .  mecaz  Önemli görevlerde bulunan kişilerin bir yere gidiş gelişi.

   Birleşik Sözler

   trafik akımı
   trafik akışı
   trafik işaretleri
   trafik lambası

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt tarafından kullanılması, gidiş geliş, seyrüsefer. 2. Ulaşım yollarında bulunan taşıt ve yayaların tümü: “Trafik, Bankalar Caddesinin ağzından Taksim doğrultusuna aralıksız boşalıyor.” -A. İlhan. 3. Yoğunluk: Telefon trafiği. 4. mec. Önemli görevlerde bulunan kişilerin bir yere gidiş gelişi.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Ulaşım araçlarının yola çıkması için gerekli işlemleri yapan ve ulaşım yollarını denetleyen resmî kurum veya görevli kişiler: § “Ulan trafik diye bir şey var hayatta, inek!” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 264.2. Ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt araçları tarafından kullanılması, seyrüsefer:§ “Sınıfların ticaret ve trafik tahavvüllerinde görülen değişmelerin...” -Peyami Safa, Sosyalizm-Marksizm-Komünizm, 19. § “Polis onlardan, trafik memurları onlardandı.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 66. § “ Ya da bir küfür trafik polisinin birine, doğru Oktay’ın yanındasın.” -Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 51. § “Trafik kazaları yok denecek kadar azdı.” -Peyami Safa, 20. Asır Avrupa ve Biz, 74. § “İlerlemeyen bir trafikte taksiye binsen ne olacak?” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 104. § “Çocuklardan biri trafik kazasına uğramış bir hâl içindeydi.” -Necip Fazıl Kısakürek, Cinnet Mustatili, 300. § “Bir aralık Bakan koltuğunda oturan ve sonra bir trafik kazasında ölen bu savcıya cevabım…”-Necip Fazıl Kısakürek, O ve Ben, 45. § “Minibüs adım adım ilerleyen trafikte, yolcular aheste …” -Elif Şafak, Mahrem, 29. § “Trafik açılmıştı, ama arabalar gene ağır ağır gidiyordu.” -Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları, 581. § “… bölgelerle deniz trafiğini izleyen…” -Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 208. 3. Ulaşım yollarında bulunan taşıt ve yayaların tümü: 4. mec. Önemli görevlerde bulunan kişilerin bir yere gidiş gelişi.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   trafik

   İngilizce

   traffic. –– adası traffic island. –– hacmi traffic flow. –– işareti traffic sign; road sign. –– kazası traffic accident. –– lambası traffic light, traffic signal. –– polisi traffic policeman. –– şeridi traffic lane, lane. –– tıkanması traffic jam.

  • İngilizce

   (N.)
   traffic

  • İngilizce

   traffic

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   trafik

   Almanca

   Verkehr m

  • Almanca

   r Verkehr.

  • Almanca

   Verkehr [der]

  • Almanca

   Verkehr

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   trafik

   Fransızca

   trafic [le], circulation [la]

  • Fransızca

   circulation, trafic

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   trafik

   Azerice

   trafik

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   trafik

   Lehçe

   komunikacja

  • Lehçe

   ruch

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   trafik

   Kazakça

   kölik ağımı

  • Kazakça

   transport ağımı

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   trafik

   Türkçe

   trafik

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.