salapurya ne demek? salapurya nedir? salapurya anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   salapurya

   Türkçe

   isim (salapu'rya) İtalyanca scialuppa' dan.
        Ticaret eşyası taşımakta kullanılan, 10-15 tonluk, üçgen biçiminde yelkeni olan ticaret gemisi.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   salapurya gibi

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (salapurya) den. Ticaret eşyası taşımakta kullanılan, 10-15 tonluk, üçgen biçiminde yelkeni olan ticaret gemisi: “Fakat kotranın altındaki safra onu kurtarır da safrasız salapurya birdenbire alabora oluverir.” -N. F. Kısakürek.

  • Türkçe

   İktisat Terimleri Sözlüğü


   Ticari eşya taşımacılığında kullanılan ufak yelkenli gemi.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Ticaret eşyası taşımakta kullanılan, 10-15 tonluk, üçgen biçiminde yelkeni olan ticaret gemisi:§ “Beykozda Hünkâr iskelesi malumdur. Bunun ismi “iskele” olduğuna bakıp da liman iskeleti, yemiş iskelesi, zeytin iskelesi filan gibi geceli gündüzlü yüzlerce kayıklar, sandallar, salapuryalar, mavnalar, çektirmeler, gemilerle meşgul yerlerden zannetmezsiniz ya?.” -Ahmet Midhat Efendi, Müşahedat, 56. § “Dümenli, dümensiz ne kadar salapurya varsa baştan kara eder.” - Ahmet Rasim, Şehir Mektupları, 216. § “(Bormıda) isimli, salapurya büyüğü bir vapurla Marsilya’ya hareket ettik.” -Necip Fazıl Kısakürek, O ve Ben, 60.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   salapurya

   İngilizce

   a single-masted sailing vessel (once used to transport goods in the waters surrounding Istanbul). –– gibi big, clumsy-looking (shoe).

  • İngilizce

   (N.)
   lighter, barge, scow

  • İngilizce

   barge, lighter

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   salapurya

   Almanca

   Lastkahn [der]

Türkçe  Türkçe » Flemenkçe Flemenkçe
  • Türkçe

   salapurya

   Flemenkçe

   kleine sleepboot

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.