mehr ne demek? mehr nedir? mehr anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Mehr

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Evlenme ile erkeğin kadına verdiği değerli şey.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Aşk, şefkat, muhabbet. * Güneş. * Huk: Mihr. Evlenme muamelesinde erkek tarafından kadına verilen nikâh bedeli.

  • Türkçe

   mehr

   Türkçe

   Osmanlıca


   mehir, erkeğin kadına verdiği evlenme bedeli.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Aşk, şefkat, muhabbet. * Güneş. * Huk: Mihr. Evlenme muamelesinde erkek tarafından kadına verilen nikâh bedeli

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   mehr

   Türkçe

   {me:r} daha çok; daha.

  • Türkçe

   daha; daha çok

  • Türkçe

   l. daha; daha cok; fazia, ziyade 2. in Zss. a. cok; nicht ~ artik degil; Ich habe niemand ~. Ben kimsesizim. Ich habe nichts ^. Elimde bir sey kalmadi. Fülsü ahmere muhtac kaldim. nichts ~ zu tun haben wollen (mit) bir isten el yikamak (od. yumak); ~ oder weniger (a. minder) artik eksik; az cok; az maz; ~ ist nicht erschienen. (Zeitschrift usw.) Arkasi gelmedi. Das hier ist ~ als das andere. Bu, ondan artik. vor etwas ~ als dreißig Jahren otuz bu kadar sene evvel; seit ~ als zwei Monaten iki ayı mütecaviz bir zamandan beri; ~ habe ich nicht zu sagen. Bundan gayri (bir) diyecegim yok. (F) Jetzt gehe ich aber nicht ^ dorthin. Gayri oraya gitmeyecegim. (F) ~ und ~ tedricen; derece derece; gitgide; yava§ yavas; ~ kann man nicht verlangen. Bundan ötesi cansaglığı. ~ als das bundan fazla; diese Bücher und ähnliche ~ bu ve buna benzer bircok kitaplar; diese Ausnahmen und andere ~ bu ve bunun gibi istisnalar; Er ist ~ Künstler als Gelehrter. Bilgin olmaktan cok sanatkärdir. ~ gibt es nicht. Arkasi yufka.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.