mebni ne demek? mebni nedir? mebni anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Mebni

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Buna dayanan, ...den dolayı, ...den ötürü; bu sebeple, bu yüzden.
  • Türkçe

   Osmanlıca


   Yapılmış. Kurulmuş. * Bir şeye dayanan. Nazar ve itibâr ve isnad olunarak. * ... den dolayı... e binâen. * Gr: Son harfi harekesi değişmeyen kelime. Tasrife tâbi olmayan (fiil çekimine uğramıyan) kelime.
  • Türkçe

   mebni

   Türkçe

   edat, eskimiş (mebni:) Arapça mebni
    
   1 .    -den dolayı, -den ötürü.  
   2 .    Yapılmış, kurulmuş, bina olunmuş.
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   sf. (mebni:) esk. 1. Yapılmış, kurulmuş, bina olunmuş. 2. zf. -den dolayı, -den ötürü.
  • Türkçe

   Osmanlıca


   Yapılmış. Kurulmuş. * Bir şeye dayanan. Nazar ve itibâr ve isnad olunarak. * ... den dolayı... e binâen. * Gr: Son harfi harekesi değişmeyen kelime. Tasrife tâbi olmayan (fiil çekimine uğramıyan) kelime
  • Türkçe

   mebnî

   Türkçe

   Osmanlıca


   kurulan, dayanan.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..