karnaval ne demek? karnaval nedir? karnaval anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   karnaval

   Türkçe

   isim Fransızca carnaval
    
   1 .    Hristiyanların büyük perhizden önce et kesiminde renkli, komik ve şaşırtıcı kılıklara girerek yaptıkları şenlik ve eğlence dönemi.  
   2 .    Bu dönemde yapılan eğlence.

   Birleşik Sözler

   karnaval maskarası
   karnaval maskesi    

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Hristiyanların belli dönemlerde renkli, komik ve şaşırtıcı kılıklara girerek yaptıkları şenlik ve eğlence dönemi. 2. Bu dönemde yapılan eğlence. 3. Şenlik: “Bu karnaval kaçırılır mı diye buruk buruk gülümsedi.” -T. Buğra.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Hristiyanların büyük perhizden önce et kesiminde renkli, komik ve şaşırtıcı kılıklara girerek yaptıkları şenlik ve eğlence dönemi: § “Yılbaşından sonra karnaval gelip vakıa cebelîler nezdinde karnaval medenîler nezdindeki kadar münhasıran eğlence mevsimi addolunmasa da...” -Ahmet Midhat Efendi, Arnavutlar Solyotlar, 61. § “Veba ve karnaval yan yana iç içe” -Adalet Ağaoğlu, Başka Karşılaşmalar, 116. § “Dünden beri burada karnaval başladı. Herkes tuhaf elbiseler giyerek, yüzlerine maskeler takarak sokaklara dökülüyor.” -Ziya Gökalp, Ziya Gökalp’ın Mektupları, 548. § “Ruhu, nefret ve isyana sevk eden bir çalımları, bir karnavalca kılık kıyafetleri, bir sahte vakarları vardı.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 62. § “Karnaval mevsimi olması dolayısıyla…” -Ahmet Rasim, Şehir Mektupları, 188. 2. Bu dönemde yapılan eğlence: § “Bir nüfuzlu adam bekliyordum, yerine bir karnaval maskarası çıktığını görünce…” -Reşat Nuri Güntekin, Yaprak Dökümü, 86. § “İçinde sürekli karnaval kurulur bir şehir!” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 326. § “Acaba bir coşkun karnaval gecesinin davetsiz...” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 72. § “Rengârenk karnaval şalvarları ve boyalı yüzleriyle kızlar sabırsızlanıyor artık.” -Nazım Hikmet, Yeşil Elmalar, 96.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   karnaval

   İngilizce

   1. Mardi Gras celebration, pre-Lenten festivity. 2. the Mardi Gras season.

  • İngilizce

   (N.)
   carnival, masquerader

  • İngilizce

   carnival

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   karnaval

   Almanca

   überqueren.

  • Almanca

   Fasching [der], Fastnacht [die], Karneval [der]

  • Almanca

   Karneval

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   karnaval

   Fransızca

   carnaval [le]

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   karnaval

   Azerice

   karnaval

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   karnaval

   Lehçe

   karnawał

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   karnaval

   Arnavutça

   karnavale

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   karnaval

   Türkçe

   karnaval

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.