ihya ne demek? ihya nedir? ihya anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   ihya

   Türkçe

   İsimler Sözlüğü


   (ara.). 1. diriltme, diriltilme, canlandırma. 2. taze can verircesine iyilik lütfetme. 3. yeniden kuvvetlendirme. 4. uyandırma, canlandırma, tazelik verme. 5. allah'ın sıfatlarından. - isim olarak kull

  • Türkçe

   isim, eskimiş (ihya:) Arapça ihyay
    
   1 .    (yeniden) Canlandırma, diriltme.  
   2 .    Çok iyi duruma getirme, geliştirme, güçlendirme.  
   3 .    Yeni bir güç, umut, erinç verme.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   ihya etmek
   ihya olmak  

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (ihya:) esk. 1. Yeniden canlandırma, diriltme. 2. Çok iyi duruma getirme, geliştirme, güçlendirme. 3. Yeni bir güç, umut, erinç verme.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Diriltmek. Yeniden hayata kavuşturmak. Canlandırmak. Şenlendirmek. Uyandırmak. * Gece de uyumayıp çalışmak veya ibâdetle vakit geçirmek.(İnsan der: "Çürümüş kemikleri kim diriltecek?" Sen, de: "Kim onları bid

  • Türkçe

   İhya

   Türkçe

   İsimler Sözlüğü


   (Arapça) - . 1. Diriltme, diriltilme, canlandırma. 2. Taze can verircesine iyilik lütfetme. 3. Yeniden kuvvetlendirme. 4. Uyandırma, canlandırma, tazelik verme. 5. Allah'ın sıfatlarından. İsim olarak

  • Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Diriltme, yeniden canlandırma; araziyi tarıma elverişli duruma getirme.

  • Türkçe

   Kişi Adları Sözlüğü


   Söyleyiş: (ihya:) Cinsiyet: Kız
   1. Diriltme, canlandırma. 2. İyilik, lütuf. 3. Uyandırma, canlandırma, tazelik verme.
   Cinsiyet: Erkek
   1. Diriltme, canlandırma. 2. İyilik, lütuf. 3. Uyandırma, canlandırma, tazelik verme.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   "Diriltmek. Yeniden hayata kavuşturmak. Canlandırmak. Şenlendirmek. Uyandırmak. * Gece de uyumayıp çalışmak veya ibâdetle vakit geçirmek.(İnsan der: ""Çürümüş kemikleri kim diriltecek?"" Sen, de: ""Kim onları

  • Türkçe

   ihyâ

   Türkçe

   Osmanlıca


   canlandırma.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   ihya

   İngilizce

   1. reviving, restoring to vigor, reinvigoration, revitalization, rejuvenation. 2. pleasing (someone) greatly, delighting. 3. causing (something) to thrive, making (something) prosperous. 4. restoration, repairing (of a building). 5. building, establishing (a building or an institution). 6. Islam spending (a night) in prayer and worship. 7. revivification, restoring (someone, something) to life, reanimation. 8. vivification, endowing with life, animation. –– etmek /ı/ 1. to revive, restore (something) to vigor, reinvigorate, revitalize, rejuvenate. 2. to please (someone) greatly, delight. 3. to cause (something) to thrive, make (something) prosperous. 4. to restore, repair (a building). 5. to build, establish (a building or an institution). 6. Islam to spend (a night) praying and worshiping. 7. to revivify, restore (someone, something) to life, reanimate. 8. to vivify, endow (someone, something) with life, animate. –– olmak 1. to be revived, be restored to vigor, be reinvigorated, be revitalized, be rejuvenated. 2. to be pleased greatly, be delighted. 3. to be made to thrive, be made prosperous. 4. (for a building) to be restored, be repaired. 5. (for a building or an institution) to be built, be established. 6. to be revivified, be restored to life, be reanimated. 7. to be vivified, be endowed with life, be animated.

  • İngilizce

   vivification, revitalization

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   ihya

   Almanca

   e Belebung.

  • Almanca

   Belebung

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   ihya

   Kazakça

   jandanw

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.