arda ne demek? arda nedir? arda anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   arda

   Türkçe

   İsimler Sözlüğü


   (tür.) er. 1. eskiden bazı çavuşların elde tuttukları uzun değnek. 2. işaret için dikilen değnek. -3. çıkrıkçı kalemi. 4. sonra gelen.

  • Türkçe

   isim, halk ağzında
    
   1 .    İşaret olarak yere dikilen çubuk.  
   2 .    Maden üzerine kazıma yapmak ve çıkrıkta çevrilen şeyleri yontmak için kullanılan çelik kalem.  
   3 .    Ardıl.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. hlk. 1. İşaret olarak yere dikilen çubuk. 2. Maden üzerine kazıma yapmak ve çıkrıkta çevrilen şeyleri yontmak için kullanılan çelik kalem. 3. Ardıl.

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   1. Yere dikilen nişan değneği. 2. Çıkrıkçı kalemi. 3. Tespihçi kalemi. 4. Çıkrık iğinin takılacağı, boynuzdan yapılan makaraya (bekere) ilk şeklini veren alet.

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Evde kalmış kız.

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Etin işe yaramıyan parçası.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Çıkrıkçı kalemi

  • Türkçe

   Arda

   Türkçe

   İsimler Sözlüğü


   (Türkçe) - 1. Eskiden bazı ça­vuşların elde tuttukları uzun değnek. 2. İşaret için dikilen değnek. 3. Çık­rıkçı kalemi. 4. Sonra gelen.

  • Türkçe

   Kişi Adları Sözlüğü


   Cinsiyet: Erkek
   1. Hükümdar veya kumandan asası. 2. İşaret olarak yere dikilen çubuk. 3. Sonra gelen.4. Meriç ırmağının Edirne yöresindeki önemli bir kolu. 5. Uygur yazılarında geçen çok eski bir Türk adı.Cinsiyet: Kız
   1. Hükümdar veya kumandan asası. 2. İşaret olarak yere dikilen çubuk. 3. Sonra gelen.4. Meriç ırmağının Edirne yöresindeki önemli bir kolu. 5. Uygur yazılarında geçen çok eski bir Türk adı.

  • Türkçe

   Yerleşim Yeri İsimleri


   Giresun ili, Alucra ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Çıkrıkçı kalemi.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   arda

   İngilizce

   1. surveying stake, marking stake. 2. lathe chisel.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.