skinkgiller ne demek? skinkgiller nedir? skinkgiller anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   skinkgiller

   Türkçe

   çokluk, isim, zooloji
        Omurgalı hayvanların sürüngenler sınıfından, üzerleri pullarla örtülü, küçük vücutlu hayvanları içine alan bir familya.

  • Türkçe

   Biyoloji Terimleri Sözlüğü


   bk. parlak kertenkelegiller

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   ç. a. hay. b. Omurgalı hayvanların sürüngenler sınıfından, üzerleri pullarla örtülü, küçük vücutlu hayvanları içine alan bir familya.

  • Türkçe

   Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu


   (zooloji)

  • Türkçe

   Zooloji Terimleri Sözlüğü


   (Scincidae), (Yun. skingos = skink), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının kertenkeleler (Lacertilia) alt-takımının bir familyası. Üzerleri pullarla örtülü olup dilleri de pul gibi çıkıntılarla kaplıdır. Küçük vücutludurlar. Kurak kumlu yerlerde çukurlar kazarak yaşarlar. Bacakları iyi gelişmiş olmakla beraber bacaksız olan türleri de vardır. Bazısı doğurur. Skink (Scincus scincus), çizgili skink (Eumeces schneider), göz-kapaksız kertenkele (Ablepharus kitaibeli), seps (Chalcides ocellatus) iyi bilinen türleridir.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.