protokol ne demek? protokol nedir? protokol anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   protokol

   Türkçe

   isim Fransızca protocole
    
   1 .    Bir toplantı, oturum, soruşturma sonunda imzalanan belge.  
   2 .    Diplomatlar arasında yapılan anlaşma tutanağı.  
   3 .    Diplomatlıkta, devletler arasındaki ilişkilerde geçen yazışmalarda, resmî törenlerde, devlet başkanları ile onların temsilcileri arasındaki görüşmelerde uygulanan kurallar.  
   4 .    Resmî ilişkilerde ve işlemlerde ciddiyet:
          "Bunun nedenini merak eder, ama nezaket ve protokol belâsı soramazdı."- H. Taner.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   protokole dâhil
  • Türkçe

   Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu


   bk. iletişim kuralı
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Bir toplantı, oturum, soruşturma sonunda imzalanan belge. 2. Diplomatlar arasında yapılan anlaşma tutanağı. 3. Diplomatlıkta, devletler arasındaki ilişkilerde geçen yazışmalarda, resmî törenlerde, devlet başkanları ile onların temsilcileri arasındaki görüşmelerde uygulanan kurallar. 4. Resmî ilişkilerde ve işlemlerde ciddiyet: “Protokole filan sığmamasına rağmen dönüşte beni tekrar vagonuna çağırttı.” -A. Kabaklı.
  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Bir toplantı, oturum, soruşturma sonunda imzalanan belge: § “Lakin İstanbuldan çekilen telgraflar Babıalinin işbu protokolleri de reddedeceğini haber veriyorlar.” -Ahmet Midhat Efendi, Kafkas, 23. § “Bu protokolvari sözleri söyleyenlere değil, kapıda, avluda ve pencerede birikmiş...” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 287. § “Sahilde beyaz sandalyelere oturmuş kalabalık protokolün denizle buluştuğu yerde …” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 297. § “…Osmanlı’nın kaderi üzerine bir protokol imzaladılar…”-Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 361. 2. Diplomatlar arasında yapılan anlaşma tutanağı: § “17 kânunısani tarihli protokol mucibince ...” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri III, 301. § “Akademi azasının resmî sıfat ve salahiyetleri, protokoldeki dereceleri, kıyafetleri ne olmalıdır?” -Peyami Safa, Osmanlıca-Türkçe-Uydurmaca,, 22. 3. Diplomatlıkta, devletler arasındaki ilişkilerde geçen yazışmalarda, resmî törenlerde, devlet başkanları ile onların temsilcileri arasındaki görüşmelerde uygulanan kurallar: § “Devletçe alınmış bir protokol usulü yok.” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 281. § “… bir iki protokol icabı sınav, bürokratik yazı-çizi derken…” -Buket Uzuner, Şairler Şehri, 40. 4. Resmî ilişkilerde ve işlemlerde ciddiyet: § “Yan yana durmuş, protokolü ikinci dereceden, üçüncü dereceden, ne kadar geriden olmak elimizdeyse o kadar geriden yerine getirmeye çalışıyoruz.” -Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 15. § “Ahbaplık ettiğimiz hanımlar bile bu protokol havası içinde artık bizden uzaklaşmış, bize yabancılaşmış gibiydiler.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 130. § “Bu davetin eski bir protokolü vardı.” -Ahmet Rasim, Ramazan Sohbetleri, 160.
Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   protokol

   İngilizce

   -lü protocol.
  • İngilizce

   (N.)
   protocol, ceremony
  • İngilizce

   protocol
Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   protokol

   Almanca

   s Protokoll, e Niederschrift.
  • Almanca

   Protokoll [das], Etikette [die], Niederschrift [die]
  • Almanca

   Protokoll, Niederschrift
Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   protokol

   Fransızca

   protocole [le], cérémonie [la], décorum [le]

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..