komprador ne demek? komprador nedir? komprador anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Komprador

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Yabancılarla işbirliği yapan, bir kapitalistin başka ülkelerdeki adamı; adam satın alıcı, çok zengin kimse.
  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Yabancılarla işbirliği yapan, bir kapitalistin başka ülkelerdeki adamı; adam satın alıcı, çok zengin kimse: § “Batı pazarlarıyla tecimsel alışverişe giren ilk kompradorlar da Latin Amerika’dan.” -Adalet Ağaoğlu, Geçerken, 95. § “Kompradorların bozuk düzeni…” -Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları, 579. § “…hükümetin içinde, komprador diyebileceğimiz…”-Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 363. 2. Aracı: § “Osmanlı’nın son döneminde, ecnebi sermayesinin ülkesindeki mümessilleri, ‘komprador’ bir ticaret burjuvazisi oluşturmuşlardı…” -Attila İlhan, Aydınlar Savaşı, 10. 3. Uzak Doğu ülkelerinde yabancı ortaklıklar hesabına iş sözleşmesi yapan yerli aracı.
  • Türkçe

   komprador

   Türkçe

   isim İspanyolca comprador
    
   1 .    Aracı.  
   2 .   tarih  Uzak Doğu ülkelerinde yabancı ortaklıklar hesabına iş sözleşmesi yapan yerli aracı.
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (komprador) 1. Aracı. 2. mec. Çok zengin kimse. 3. tar. Uzak Doğu ülkelerinde yabancı ortaklıklar hesabına iş sözleşmesi yapan yerli aracı.
  • Türkçe

   İktisat Terimleri Sözlüğü


   bk. işbirlikçi
Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   komprador

   İngilizce

   1. running dog, lackey, comprador. 2. comprador, local agent for a foreign business.
  • İngilizce

   comprador, compradore

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..