ikame etkisi ne demek? ikame etkisi nedir? ikame etkisi anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   ikame etkisi

   Türkçe

   İktisat Terimleri Sözlüğü


   İki mal tüketildiği varsayımı altında mallardan birinin fiyatındaki değişme göreli fiyatları değiştireceğinden fiyatı göreli olarak artan mal yerine diğer malın kullanılmasına bağlı olarak her iki mala yönelik istemde ortaya çıkan değişme. 2. Üretimde iki üretim faktörünün kullanıldığı varsayımı altında üretim faktörlerinden birinin fiyatındaki değişme göreli fiyatları değiştireceğinden fiyatı göreli olarak artan faktör yerine diğer üretim faktörünün kullanılmasına bağlı olarak her iki üretim faktörüne yönelik istemde ortaya çıkan değişme. 3. Emek piyasasında ücret artışının boş zamanın maliyetini artırması nedeniyle işçinin daha çok çalışma isteğinde olmasını, diğer bir deyişle çalışmayı boş zamana tercih etmesi.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.