fitillemek ne demek? fitillemek nedir? fitillemek anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   fitillemek

   Türkçe

   (-i durum ekiyle kullanılan fiil)
    
   1 .    Fişek, dinamit gibi patlayıcı maddelerin fitilini ateşlemek.  
   2 .  mecaz  Birini kızdırmak veya kışkırtmak, fitil vermek.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   (-i) 1. Fişek, dinamit vb. patlayıcı maddelerin fitilini ateşlemek. 2. mec. Birini kızdırmak veya kışkırtmak, fitil vermek.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   fitillemek

   İngilizce

   /ı/ 1. to put a wick in (a candle, lamp, lighter). 2. to fuze, fuse, fit a fuse to (a bomb, explosive charge, etc.). 3. to light the fuse of. 4. colloq. to incite (someone) to do something rash. 5. colloq. to make (someone) blow his stack.

  • İngilizce

   to light the fuse of; to incite, to enrage

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   fitillemek

   Almanca

   anzünden.

  • Almanca

   anzünden

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   fitillemek

   Fransızca

   allumer (une mèche), attiser, exciter, enflammer

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.