blok ne demek? blok nedir? blok anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Blok

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Büyük ve ağır kitle; politik çıkarları nedeniyle birlik kuran devletler.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Birbirine bitişik yapılar. * Büyük ve ağır yığın. * Resim kağıtları saklanan karton kap.

  • Türkçe

   blok

   Türkçe

   isim (blok ince okunur) Fransızca bloc
    
   1 .    Kocaman ve ağır kitle.  
   2 .    Birden çok bölümü bir araya getirilmiş olan, bir bütün oluşturan.  
   3 .    Politik çıkarları sebebiyle birlik kuran devletler topluluğu.  
   4 .    İçine resim veya yazı kâğıtları konulan karton kap.  
   5 .    Birbirine bitişik büyük yapılar:
          "Yıkıntıların ortasında blok hâlinde yükselen yeni apartmanlara uzun uzun baktı."- H. Taner.  
   6 .   spor  Voleybolda, file üstünde karşı oyuncunun topu sert vururken, önünde iki veya üç kişinin elleri ile oluşturdukları perde.

   Birleşik Sözler

   blok inşaat
   bloknot    

  • Türkçe

   Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu


   bk. öbek

  • Türkçe

   Biyoloji Terimleri Sözlüğü


   Işık ve elektron mikroskobunda incelemek üzere yumuşak biyolojik dokuların ince kesitlerinin alınabilmesi için tespit, suyunu alma vb. gibi çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra parafin, epon, araldit vb. gibi maddeler içinde hazırlanan kalıpları.

  • Türkçe

   Eğitim Terimleri Sözlüğü


   Küçük çocukların yapım, yaratma ve imgeleme güçlerini geliştirmeye yardımcı olmak üzere daha çok ana okullarında kullanılan ve genellikle tahtadan yapılan bir oyun aracı.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (l ince okunur) 1. Kocaman ve ağır kitle. 2. sf. Birden çok bölümü bir araya getirilmiş olan, bir bütün oluşturan: Blok ders. 3. Politik çıkarları sebebiyle birlik kuran devletler topluluğu: Batı Bloku. Doğu Bloku. 4. İçine resim veya yazı kâğıtları konulan karton kap. 5. mim. Yapı adası: “Yıkıntıların ortasında blok hâlinde yükselen yeni apartmanlara uzun uzun baktı.” -H. Taner. 6. sp. Voleybolda, file üstünde karşı oyuncunun topu sert vururken önünde iki veya üç kişinin elleri ile oluşturdukları perde.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Kocaman ve ağır kitle: § “Bir mimar nasıl blok taşlarla, nakışlarından istiflerine kadar oynarsa, insanlarla öyle oynayan…” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 322. 2. Birden çok bölümü bir araya getirilmiş olan, bir bütün oluşturan: “... düşünceleri blok hâlinde değil...” -Peyami Safa, Yazarlar-Sanatçılar-Meşhurlar, 118. § “…ve Nefo’da bazı topraklara sahip çıkıp da, işi sıcak savaşa dönüştürünce bloksuz, bağlantısız kalmakla beraber…”-Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 36. 3. Politik çıkarları sebebiyle birlik kuran devletler topluluğu: § “Bloklar dengesinin bozulması bir neden midir, bir sonuç mu, bilemiyorum” -Adalet Ağaoğlu, Başka Karşılaşmalar, 112. § “Fransa’yı idare edici yeni bir blok kurmaya çalışıyorlar.” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 203. § “… öteki sosyalist blok ülkeli adamlarından…”-Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 231. 4. İçine resim veya yazı kâğıtları konulan karton kap: 5. Birbirine bitişik büyük yapılar: § “…kurduğu yeni bloklardan birinde bir kata şimdiden sahip olma hakkını aldığını öğreniyorum.” -Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 96. § “Dört blok ayaktan büyük, şişkin kabarık bir saate benzeyen bir binaya çıkılacaktı.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, 349. § “Blok apartmanlardan 69’uncusunun 17 numaralı dairesi…” -Necip Fazıl Kısakürek, Hikâyelerim, 273. 6. Voleybolda, file üstünde karşı oyuncunun topu sert vururken, önünde iki veya üç kişinin elleri ile oluşturdukları perde.

  • Türkçe

   Uluslararası İlişkiler Terimleri Kılavuzu


  • Türkçe

   Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü


   Deneysel tasarımda amacı, konu dışı tesadüfi nedenlerden meydana gelen değişkenliği saf dışı bırakmak ve gerekirse yok etmek, böylece hatayı azaltmak olan, deneysel birimleri bir örnek bir grupta toplama işlemi.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Birbirine bitişik yapılar. * Büyük ve ağır yığın. * Resim kağıtları saklanan karton kap

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   blok

   İngilizce

   -ku 1. apartment building, building (one of a series of buildings which together make up a housing or office development). 2. city block, block (an area of land bounded by streets): ıkinci bloktan sonra sağa dön. Turn right at the second block. 3. block (of marble, etc.). 4. pol. bloc (of states): Doğu Bloku the Eastern bloc. 5. basketball body block.

  • İngilizce

   (N.)
   block, bloc, complex

  • İngilizce

   block; writing-pad

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   blok

   Almanca

   Block m; Komplex m; Rohling m

  • Almanca

   r Block.

  • Almanca

   Block [der]

  • Almanca

   Block

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   blok

   Fransızca

   bloc [le]; pâté de maisons

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   blok

   Azerice

   blok

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   blok

   Lehçe

   blok

  • Lehçe

   kloc

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   blok

   Türkçe

   blok

Lehçe  Lehçe » Türkçe Türkçe
  • Lehçe

   blok

   Türkçe

   blok

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.