Nefyetmek ne demek? Nefyetmek nedir? Nefyetmek anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Nefyetmek

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Sürgüne göndermek.

  • Türkçe

   nefyetmek

   Türkçe

   (-i durum ekiyle kullanılan fiil, -e durum ekiyle kullanılan fiil), eskimiş Arapça nefy + Türkçe etmek
    
   1 .    Sürgüne göndermek:
          "Şimdilik sizleri ve ailelerinizi Anadolu'ya nefyetmekle iktifa ediyorum."- F. R. Atay.  
   2 .  (-i durum ekiyle kullanılan fiil), gramer  Olumsuz kılmak.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   (-i, -e) (nefyetmek) esk. 1. Sürgüne göndermek: “Şimdilik sizleri ve ailelerinizi Anadoluya nefyetmekle iktifa ediyorum.” -F. R. Atay. 2. (-i) db. Olumsuz kılmak.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   yok saymak, sürgün etmek.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   nefyetmek

   İngilizce

   /ı, a/ to exile (someone) to; /ı, dan/ to banish (someone) from.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.