Hals ne demek? Hals nedir? Hals anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Hals

   Türkçe

   Osmanlıca


   Bir şeyi soymak. Çalmak. Kapmak. * Dibinden taze yetişen çayırla karışık olan kuru çimen.

  • Türkçe

   hals

   Türkçe

   Osmanlıca


   Bir şeyi soymak. Çalmak. Kapmak. * Dibinden taze yetişen çayırla karışık olan kuru çimen

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   Hals

   Türkçe

   boyun; boğaz

  • Türkçe

   e {hals} r boyun; boğaz.

  • Türkçe

   [der] boyun; boğaz, gırtlak; (şişe) ağız

  • Türkçe

   m \. boyun 2. (Kehle) girtlak, bogaz, gerdan 3.(Flaschen~) agiz 4. (bei S. i.) sap, kol; Der Kerl kann den ~ nicht voll genug kriegen. F Bu adam paraya kanmiyor. e-n langen ~ machen boyun uzatmak; sich den ^ brechen boynu altinda kalmak; Das kann ihm den ~ kosten. Bu iş onun hayatina mal olabilir. sich den ^ verrenken (vor Neugierde) F boyun uzatmak; Facharzt für Hals-, Nasen-und Ohrenkrankheiten kulakci; sich j-m an den ~ werfen F boynuna atılmak; bis an den ~ in Schulden stecken girtlagma kadar borclu olm.; j-m alles Üble an den ~ wünschen b-ne belä okumak; j-n auf dem ~ haben b-ne yük olm.; b-le hasir nesir olm.; sich e-e Plage auf den ^ laden basina bir belä acmak;|flus vollem ~ ağız dolusu; aus vollem ~ lachen kahkaha ile gülmek; aus vollem -^ schreien avaz avaz (od. avazi ciktigi kadar) bagirmak; b-nin sesi ayyuka cikmak; aus dem ^ riechen nefesi kokmak; barfuß bis zum ^ F hum. cirilciplak; Das Wasser steht ihm bis zum ^ fig. Girtlagma kadar borcludur. Ifläsa yüz tutmus. j-m im ~ steckenbleiben b-nin boga-zinda kalmak; et. in den falschen ^ bekommen fig. F yanlis mana vermek; ^ über Kopf l. tepetakla, tepeüstü 2. (hastig) palas pandiras; hizia, alelacele; paldir küldür; V: apar topar; ~ über Kopf davonrennen pabucsuz kac-mak; j-m um den ~ fallen boynuna sarilmak; sich vom -e schaffen (z. B. lästigen Menschen) yakadan atmak; bastan savmak; V: asirmak; Bleib mir damit vom ^1 Ozerime düsmel j-m zum ^ heraushängen F canma yetmek

  • Türkçe

   (e.) (r.) (hals)
   boyun; boğaz

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.