Beka ne demek? Beka nedir? Beka anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Beka

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Devamlılık, kalım.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   "Devamlılık. Evvelki hâl üzere kalma. Dâim ve sâbit olma. * İlm-i Kelâm'da : Varlığının asla sonu olmayan Cenab-ı Hakk'ın bir sıfatıdır. * Bâki olmak. Ebedîlik.(... Beşer bu asırda harplerin ve fenlerin ve de

  • Türkçe

   beka

   Türkçe

   isim, eskimiş (beka:) Arapça beka
        Kalıcılık, ölmezlik:
          "Memleketin, devletin bekası senin elinde..."- Ö. Seyfettin.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   beka bulmak

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (beka:) esk. Kalıcılık, ölmezlik: “Fakat böyle bir zevk ve huzurun devam ve bekası olamaz.” -N. Hikmet.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Devamlılık. Evvelki hâl üzere kalma. Dâim ve sâbit olma. * İlm-i Kelâm'da : Varlığının asla sonu olmayan Cenab-ı Hakk'ın bir sıfatıdır. * Bâki olmak. Ebedîlik.(... Beşer bu asırda harplerin ve fenlerin ve deh

  • Türkçe

   bekâ

   Türkçe

   Osmanlıca


   devamlılık, kalıcılık, sonsuzluk.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   beka

   İngilizce

   1. continuance, continuation; abiding, lasting, remaining. 2. permanence; immortality. –– bulmak 1. to continue; to abide, last, remain. 2. to become permanent; to become immortal.

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   beka

   Fransızca

   survie [la]

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.