Apatit ne demek? Apatit nedir? Apatit anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   apatit

   Türkçe

   isim, jeoloji Fransızca apatite
        Doğada, kemik dokusunda bulunan, içinde flor veya klor olan doğal kalsiyum fosfat.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. jeol. Doğada bulunan, içinde flor veya klor olan doğal kalsiyum fosfat.

  • Türkçe

   Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu


   (jeoloji)

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Flor ve klor kalsiyum içeren bir taş: § “apatit: Flor ve klor kalsiyumu havi bir halîta-i maneviye ki bazen gübre makamında kullanılır. Hâlet-i tabîiyede fosforit kils.” -Ali Seydi, Lugât-i Ecnebiye.

  • Türkçe

   Yerbilim Terimleri Sözlüğü


   Kayaç yapıcı mineral. (Ca5 (F, Cl, OH/(PO4)3), metalimsi olmayan parıltı, renksiz, ak-yeşil; çizgi ak; sertlik 5, yoğunluk 3.16-3.22; hekzagonal.)

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   apatit

   İngilizce

   apatite

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   Apatit

   Türkçe

   apatit; fosfat cevheri

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.