tramvay ne demek? tramvay nedir? tramvay anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   tramvay

   Türkçe

   isim Fransızca tramway < İngilizce tramway
        Yol üzerinde çıkıntı yapmayacak biçimde döşenmiş özel raylarda hareket eden yolcu taşıtı:
          "Sarı tenekeden bir tramvay arabası titreyerek, sarsılarak geçti."- M. Ş. Esendal.

   Birleşik Sözler

   tramvay hattı      

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. Şehirlerde yol üzerinde döşenmiş özel raylarda hareket eden yolcu taşıtı: “Şosede bir otomobil olmaktan geçtik, rayında bir tramvay gibi kendi başımıza hareket edebilsek o da yeterdi.” -A. N. Asya.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Yol üzerinde çıkıntı yapmayacak biçimde döşenmiş özel raylarda hareket eden yolcu taşıtı: § “Hatta yolda boş bir araba bulabilmek için tramvayın basamağında beklemişti.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 16. § “Araları her gün tramvayda arkadaş kulağına emanet edilen hislerle doldurulmuş.” -Peyami Safa, Sanat-Edebiyat-Tenkit, 141. § “Bir taraftan da tramvayların, otomobillerin sesleri geliyor.” -Ziya Gökalp, Ziya Gökalp’ın Mektupları, 404. § “Eğer biraz ötede tramvay yolu olmasa...” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 10. § “Behçet dahi tramvaya bindi.” -Ahmet Midhat Efendi, V, 311. § “Kadın, tramvayın yalnız kendi yolunda yürüyebilen bir icat olduğunu anlamıyor...” -Ruşen Eşref Ünaydın, Bütün Eserleri, 31. § “Şimdi kendisini tramvayda kırılmadan, tünelde ezilmeden vazife başına götürmek lazım.” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri II, 115. § “Fesi yeni kalıplattık, binelim şu tramvaya dedik.” -Reşat Nuri Güntekin, Dam., 52. § “Şimdi tramvaylar da işlemez.” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 254. § “İstanbul’da birden bire meydana gelen maden kömürü buhranı yüzünden, vapur, tren, tramvay ve tünel, bütün ulaştırma vasıtaları felce uğradı ve şehir ortaçağ devrine kadar geriledi.” -Necip Fazıl Kısakürek, Sultan Vahidüddin, 134. § “Şişli tramvay durağını geçtikten sonra, tramvay deposunu da geç, Mecidiyeköyü’ne daha gelmeden, bir ağaçlık vardır orada.” -Nazım Hikmet Ran, Yeşil Elmalar, 112. § “Bazen Vasıf’la birlikte uzun uzun pencerelerden dışarı tramvay yoluna bakardık.” -Orhan Pamuk, Kara Kitap, 13. § “Yok, gençler saygı göstermelidir yaşlılara, tramvayda, otobüste yer vermelidir onlara.” - Nurullah Ataç, Diyelim Söz Arasında Deneme, 131. § “Kapalı tramvay durağının gölgesine sindi.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 7

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   tramvay

   İngilizce

   streetcar, Brit. tram, Brit. tramcar; trolley car, trolley; horsecar.

  • İngilizce

   (N.)
   tram, tramcar, streetcar, cable railway

  • İngilizce

   tram, tramcar, streetcar, trolley

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   tramvay

   Almanca

   Strassenbahn f

  • Almanca

   e Strassenbahn, e Bergbahn.

  • Almanca

   Straßenbahn [die]

  • Almanca

   Strassenbahn, Bergbahn

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   tramvay

   Fransızca

   tramway [le], tram [le], funiculaire [le]

  • Fransızca

   tramway

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   tramvay

   Azerice

   tramvay

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   tramvay

   Lehçe

   tramwaj

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   tramvay

   Arnavutça

   tramvaj, tren elektrik

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   tramvay

   Kazakça

   tramvay

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   tramvay

   Türkçe

   tramvay

Kazakça  Kazakça » Türkçe Türkçe
  • Kazakça

   tramvay

   Türkçe

   tramvay

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.