rol ne demek? rol nedir? rol anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   rol

   Türkçe

   isim, tiyatro, sinema Fransızca rôle
    
   1 .    Bir kişiliği canlandıran oyuncunun söylemesi ve yapması gereken hareketlerin genel adı.  
   2 .  mecaz  Bir işte bir kimse veya şeyin üstüne düşen görev:
          "Ev kadını rolünü çok ciddiyetle ele almıştım."- H. E. Adıvar.  
   3 .  mecaz  Gerçek olmayan davranış, gösteriş.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   rol almak
   rol kesmek
   rol oynamak
   rolüne çıkmak
   rolü olmak
   rol yapmak

   Birleşik Sözler

   rol çatışması
   rol iflâsı    

  • Türkçe

   Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü


   Bir tiyatro yapıtında oyuncunun canlandırdığı ya da gösterdiği kişiliği ortaya çıkaran, sözleri ve hareketleri içeren bütün.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. sin. ve tiy. Bir kişiliği canlandıran oyuncunun söylemesi ve yapması gereken hareketlerin genel adı: “Genç bir çocuk yanıma sokuldu, artistliğe hevesliymiş, eğer filmde rol verirsek bedava artistlik yaparmış.” -F. Otyam. 2. mec. Bir işte bir kimse veya şeyin üstüne düşen görev: “Ev kadını rolünü çok ciddiyetle ele almıştım.” -H. E. Adıvar. 3. mec. Gerçek olmayan davranış, gösteriş.

  • Türkçe

   Ruhbilim Terimleri Sözlüğü


   Bireyin üyesi bulunduğu kümenin etkinliği sırasında benimsediği davranış özellikleri.

  • Türkçe

   Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü


   Sinema/TV. Bir oyuncunun bir filmde ya da televizyon oyununda yaratması gereken kişilik.

  • Türkçe

   Tiyatro Terimleri Sözlüğü


   (Lat. Rotulus, tomar) 1. Bir tiyatro oyuncusunun bir oyunda söylemesi gereken sözler. 2. Bir oyunda bir oyuncunun oynadığı ya da yaşadığı kişilik.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Bir kişiliği canlandıran oyuncunun söylemesi ve yapması gereken hareketlerin genel adı: § “Tiyatrolarında kendileri için güzel roller istiyorlar.” -Adalet Ağaoğlu, Sen Türkiye’ninEn Güzel Kazasısın, 50. § “Bu küçük role razı mısın?” -Peyami Safa, Yalnızız, 8. § “Ara sıra meclislerde monologlar söylemiş, tek roller temsil edilmişti.” -Peyami Safa, Sözde Kızlar, 50. § “Sözlerini icrasına memur olduğu rolü en ziyade maharetle oynayan aktörün bile imrenecekleri, hayran olacakları bir maharetle söyledi.” -Ahmet Midhat Efendi, Mesail-i Muğlaka, 406. § “Tiyatroda rolleri biter bitmez rahat uyumak için Paris’ten gelen meşhur aktör ve aktrisleri aramgâhlarına mahsus, diğer ciheti amele mahşerine mahal idi.” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri II, 141. § “Ve ilave ediyordu: Bana gelince -nasıl anlatayım bilmem-kendimi karışık bir melodramda bir kalebent rolü almaya zorlanmış.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 64. § “Kel Kadri birinci rolü oynuyor!” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 370. § “Onu, bazı yabancı filmlerin baş rolü oynayan ...” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 5. § “Sonu gelmez bir mihanikiyete indiren bu rolün bıkkınlığını ilan etmişti...” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 98. § “... rollerini ezberliyor…” -Elif Şafak, Mahrem, 127. § “Sanatçı, daima “iktidar partisi rolünde, mevkiindedir.”” -Nurullah Ataç, Dergilerde Deneme, 14. § “Küçük bey tutturmuş, yok provalara gelmiyormuşsun, yok rolümü ezberleyemiyormuşum zart zurt.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 248. 2. mec. Bir işte bir kimse veya şeyin üstüne düşen görev: § “Yeni Çar Avrupa’nın Rusya’ya karşı olan batıl fikirlerini yenmeye kafi bir azimle karar vermiş görünüyordu, roller değişmişti.” -Ruşen Eşref Ünaydın, C. XI, 234. § “Klasik eserlerin terbiyede gayet büyük rolleri vardır” -Ziya Gökalp, Halk Klasikleri, 9. § “…Müslüman olmasına rehberlik etmek gibi büyük rol oynamıştır...” -Ziya Gökalp‘ın Neşredilmemiş Yedi Eseri ve Aile Mektupları, 61. § “… dünyada ve ülkemizde militarizmin bu boş alanları doldurmada nasıl önemli oranda bir rol…” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 48. § “Ebüzziya Tevfik, bu nefi edatının rolüne dair bir kitap yazmaya bile lüzum görmüştü.” -Peyami Safa, Osmanlıca-Türkçe-Uydurmaca,, 15. § “… biri siyasi tarihimizde zamanlarına göre önemli roller oynamış olan devlet ricalinin kişiliklerine…” -Ahmet Rasim, Ramazan Sohbetleri, 217. § “Saatin ve zamanın hayattaki fermana insanüstü rolünü ilk anlayan ve takdir eden Halit Ayarcı’dır.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, 34. § “Türkiye bu işte kendisine verilen rolü beğenmezse…”-Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 212. 3. mec. Gerçek olmayan davranış, gösteriş:§ “… konuşulacak şeylerin lüzumsuzluğu kanaati onu aynı uyuyan hasta rolünde devama sevk etmişti.” -Reşat Nuri Güntekin, Eski Hastalık, 11. § “Göksel, Matmazel Roz’un evinde Ayşe’nin üstüne saldırırken, Halit Cemil Ayaspaşa’da hâlâ milyoner rolü mü oynuyordu?” -Nazım Hikmet Ran, Yeşil Elmalar, 104

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   < Fr. role: rol; sahte davranış

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Oyun. Sahnede gösterilen oyun hareketlerinden her bir oyuncuya düşen kısım

  • Türkçe

   Rol

   Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Oyun. Sahnede gösterilen oyun hareketlerinden her bir oyuncuya düşen kısım.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   rol

   İngilizce

   -lü role, part. –– almak to have a part, have a role (in a play); to perform (in a play). –– kesmek colloq. to put on an act, pretend, playact, have someone on. ––ü olmak /ın, da/ to have a part in, play a part in. –– oynamak 1. /da/ to have a role in, play a part in. 2. to put on an act, pretend, playact. –– yapmak to put on an act, pretend, playact.

  • İngilizce

   (N.)
   role, part, act

  • İngilizce

   role, part; act

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   rol

   Almanca

   e Rolle.

  • Almanca

   Rolle [die]

  • Almanca

   Rolle

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   rol

   Fransızca

   rôle [le]

  • Fransızca

   rôle

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   rol

   Azerice

   rol

Türkçe  Türkçe » Flemenkçe Flemenkçe
  • Türkçe

   rol

   Flemenkçe

   rol

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   rol

   Lehçe

   rola

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   rol

   Türkçe

   rol

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.