murassâ ne demek? murassâ nedir? murassâ anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   murassa

   Türkçe

   isim, eskimiş (murassa:) Arapça mura¹¹a
        Değerli taşlarla bezenmiş, cevahirle süslenmiş:
          "Cemal Paşanın göğsünde murassa bir nişan takılıyordu."- F. R. Atay.

  • Türkçe

   Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü


   (Divan edebiyatı terimi) Kelimeleri karşılıklı olarak seçili olan cümlelere veya dizelere denirdi.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   sf. (murassa:) esk. Değerli taşlarla bezenmiş, cevahirle süslenmiş: “Cemal Paşanın göğsünde murassa bir nişan takılıyordu.” -F. R. Atay.

  • Türkçe

   Yazın Terimleri Sözlüğü


   bk. donanmış.

  • Türkçe

   murassâ

   Türkçe

   Osmanlıca


   süslü, mücevherli.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.