milyon ne demek? milyon nedir? milyon anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   milyon

   Türkçe

   isim, sıfat Fransızca million
    
   1 .    Bin kere bin, 1.000.000.  
   2 .  isim  Bu sayının adı.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   sf. 1. Bin kere bin, 1.000.000. 2. a. Bu sayının adı.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Bin kere bin, 1.000.000 ve bu sayının adı: § “Yüz milyon Türkün bir millet hâlinde birleşmesi, Türkçüler için en kuvvetli vecd menbaıdır.” -Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları, 23. § “Adi mıntıka memurları milyoner oldular.” -Peyami Safa, Canan, 63. § “Bakınız Sem’e, milyon kazanıyor. Apartmanı, hususi arabası, atı var.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 172. § “Baküden sekiz yüz kilometreye yakın uzattıkları gaz boruları liman civarında kurulan büyük ve pek çok gaz depolarına milyonlarca pud petrol topladı ve cihana dağıttı.” -Ruşen Eşref Ünaydın, C. 13, 182. § “Elli milyon insan onun üzerine kanat germiştir.” -Reşat Nuri Güntekin, Tanrı Dağı Ziyafeti, 96. § “Her ninnide milyonlarca çocuk başı ve rüyası vardı.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 21. § “İnsan nasıl dil-hun olmasın ki, yüz otuz milyon nüfusa malik Rusya devletini altı ay Plevne’de tutan...” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri II, 53. § “Bu açık bin tarihlerinde yani Paşa’nın vefatından üç dört yıl sonra yetmiş milyona yükselmiştir.” -Ahmet Rasim, Ramazan Sohbetleri, 209. § “Her ferdi 1 milyon kişilik 300 insan kadrosunda hiçbir kemiyete sığmaz bir keyfiyet remzidir ve tanedir.” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 34. § “Bilsen seni görenler güya milyonlar kaybetmiş bir banker yahut Bahr-i Muhit’de gemileri batmış bir tacir zannederler.” -Ahmet Midhat Efendi, Eski Mektuplar, 182. § “Milyonlarca, yüzü olabilen, yani artık belli bir yüzü bulunmayan şey.” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 174. § “Eğer nazari bir saadet, dört yüz milyonluk bir insaniyetin hayatına kafi gelmiş olsaydı bu gaye-i ma’filbal bizim için elverirdi.” -Ziya Gökalp, Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak, 96. § “Benden evvel milyonlarca erkeğin duydukları bu azaba insanlığın nasıl katlanabildiğine şaşıyorum.” -Peyami Safa, Şimşek, 62. § “… on beş milyon lira yemiş!...” -Ahmet Rasim, Tarih ve Muharrir, 98. § “... festivali seyreden milyonlarca Yugoslavyalıya...” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 25. § “Üzerinde milyonlarca kırışıklığın şahane geometrik desenlerle dizildiğini bembeyaz küçük elini onun alnına koydu.” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 163. § “Yirmi milyondan belki bir milyonu, bilemedin iki milyonu.” -Nurullah Ataç, Söyleşiler, 194. § “Sonra aynı şeyi, birkaç saniyede bir milyon kere düşündü.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 25.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   milyon

   İngilizce

   million.

  • İngilizce

   (N.)
   million

  • İngilizce

   million

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   milyon

   Almanca

   e Miilion.

  • Almanca

   Million [die]

  • Almanca

   Miilion

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   milyon

   Fransızca

   million [le]

  • Fransızca

   million

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   milyon

   Azerice

   milyon

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   milyon

   Lehçe

   milion

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   milyon

   Arnavutça

   milion

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   milyon

   Kazakça

   mïllïon

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   milyon

   Türkçe

   milyon

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.