merken ne demek? merken nedir? merken anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   merken

   Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Küçük küp biçiminde, bakır yoğurt kabı.

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Merken, toprak kap, küçük küp

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   merken

   Türkçe

   {'merkın} farkına varmak, anlamak, duymak; dikkat etmek.

  • Türkçe

   farkına varmak

  • Türkçe

   l. bsin farkma varmak; bsi anlamak, duymak, sez(inle)mek; kokusunu almak 2. (auf et.) bse dikkat etm.; sich et. ~ l. (im Kopf behalten) bsi zihninde tutmak; bse balmumu yapistirmak 2. (als späteren Anhaltspunkt) nisan koymak; nisanlamak; Das werde ich mir ~f l. (Drohung) Ben onu mimleyecegim! 2. (als Lehre) Kulagima küpe olsun! ~ lassen }. sezdirmek, hissettirmek 2. (kundtun) anlatmak. belli etm., izhar etm.; sich nichts ~ lassen bilmiyormus gibt hareket etm.; niemand etwas ~ lassen icine kämm akit-mak; Ich merkte, daß mit ihm nicht zu reden war. Baktim ki laf anlamıyor. Das Huhn hat sich seinen Stall gemerkt. Tavuk, kümesini ögrendi. Merkt euch, was ich sage! (seil. Ihr werdet sehen, daß ich recht habe.) Duvara yaziyorum. Ich merkte gar nicht, wie spät es schon war. Saat i unuttum. Saatin kac olduğunun farkina bile varmadim. Als er merkte, daß die Sache schief ausgehen werde ... işin fena bir sonuca (od. fenaya) varacagini görünce . .. Merkst du fetzt, was du angerichtet hast! Gördün mü yaptigin marifeti?

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.