kurz ne demek? kurz nedir? kurz anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Kürz

   Türkçe

   Osmanlıca


   (C: Karaze) Çan. * Dağarcık, torba.

  • Türkçe

   kürz

   Türkçe

   Osmanlıca


   (C: Karaze) Çan. * Dağarcık, torba

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   kurz

   Türkçe

   {kurts} kısa.

  • Türkçe

   kısa

  • Türkçe

   kisa; (Adv.) kisaca; sözün kisasi; (v)elhasil; iki kelime ile; bir sözle; düzcesi; ^ darauf ard} sira; "e Hose külot, dizlik, sort, kispet; ^ abfertigen birkac kelime ile savmak; um es ^ zu sagen (od.) ~ gesagt huläsa(-ten), häsili; sözün kisasi; kisacasi; recht ^ kisarak; et. zu ^ machen (z.B. Hemdärmel) kisa tutmak; zu ^ kommen (bei et.) avucunu yalamak; payini alamamak; Es soll keiner zu ^ kommen! Ne sis yansin ne kebap! ^ angebunden ßg. sogukneva, reddedici; sich ^fassen kisa kes-mek (od. gecmek); (beim Schreiben) kisa yazmak; Machen wir es ^! (Lafi) uzatmayaliml (od. kisa keselim!); -~ und bündig kestirme, veciz, mucez, lakonik; F: kesen-kes; ^ und dick bodur; (Finger) bidik, küt; ^ und gut häsili; uzun sözün kisasi; ^ und klein paramparca; ^ und klein schlagen un ufak (hurdehas, paramparca) etm.; binnen -em az zaman icinde; cok sürmez; co§a varmaz-dan; pek vakit gecmeden, cok gecmeden, pek yakinda; nach -er Ehe verwitwet (Frau) duvak düskünü; nach -er Ehe sterben (bzw. geschieden werden) duvagma doyma-mak; über ^ oder lang er gec; vor -em dem in; az zaman evvel; bu yakinlarda; gecenlerde; Ich bin erst vor -em gekommen. Daha yeni geldim. ^ vor Istanbul Istanbula varmadan az evvel; bis vor -em yakinlanna kadar; s.a. kürzer.

  • Türkçe

   (kurts)
   kısa

Lehçe  Lehçe » Türkçe Türkçe
  • Lehçe

   kurz

   Türkçe

   toz

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.