koridor ne demek? koridor nedir? koridor anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   koridor

   Türkçe

   isim Fransızca corridor
    
   1 .    Bir yapıya girmeyi sağlayan veya odaları birleştiren genellikle dar geçit, geçenek:
          "Ninni sesini henüz koridorda iken duydu."- H. E. Adıvar.
          "Biraz sonra sedye yukarı çıkarılıp koridora konuldu."- M. Ş. Esendal.  
   2 .    Geçmeye yarayan dar ve uzun aralık, dehliz.  
   3 .    İki devlet arasındaki dar toprak parçası.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Bir yapıya girmeyi sağlayan veya odaları birleştiren genellikle dar geçit, geçenek: “Henüz içinden çıktığım yaşamın beyaz koridorları, yerlerini çamurlu patikalara bıraktılar.” -R. Mağden. 2. İki devlet arasındaki dar toprak parçası: Danzig koridoru.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Bir yapıya girmeyi sağlayan veya odaları birleştiren genellikle dar geçit, geçenek:§ “Avukat yazıhanesi, mahkeme koridoru arasında geçen bu hayat onu âdeta büyülemişti.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Mahur Beste, 123. § “Ben odamda kitap okurken, koridorda Ahmed Bey’in kahkaha sedaları gelir.” -Ziya Gökalp, Ziya Gökalp’ın Mektupları, s.267. § “sağda antreye ve mutfağa, solda küçük bir koridor üstündeki banyoya ve öteki odalara açılan birer kapı.” -Adalet Ağaoğlu, Toplu Oyunlar-Kozalar, 312. § “Zaten iktilaftan memnu olanların koridorlarında jandarma neferatından başka kimse yok ki.” -Ahmet Midhat Efendi, Jön Türk, 178. § “Rüyasında cinayet mahkemesinin loş koridorlarını gördü.” -Peyami Safa, Sözde Kızlar, 185. § “Onun için bir müddet koridorda beklemeği tercih etti.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 17. § “… Baş Şvesteri işaretle koridora çağırdı...” -Reşat Nuri Güntekin, Eski Hastalık, 5. § “Merdivenlerden çıkıp koridorda yürüyen gürültüyü beyler ve Nuri Usta da duymuştu.” -Nazım Hikmet Ran, Kan Konuşmaz, 167. § “Bu dinleyicilerin o daracık localara sığamayıp ardına kadar açık kapılardan koridora aştıklarını; hatta bazılarının en arka iki yan sıradaki mebusların arasına karışacak kadar odayı tıklım tıklım ettiklerini onlar da görüyorlardı!” -Ruşen Eşref Ünaydın, Hatıralar III, 86. § “Efendilerden biriyle koridorda uzun konuşma.” -Ahmet Rasim, Eşkâl-i Zaman, 63. § “Geniş, aydınlık ve temiz koridorlardan geçilerek bir büyük salona alındım.” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 172. § “Tek ve 40 mumluk bir elektrik ampulünün altında uzayan uçsuz bucaksız koridordan gece bekçisi geçiyor.” -Necip Fazıl Kısakürek, Hikâyelerim, 59. § “Hamamın giriş kapısından, dar bir koridorla, iki katlı tasarlanmış…” -Elif Şafak, Pinhan, 88. § “Geniş ve kısa koridordan yürüyüp arkaya geçtiler.” -Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları, 66. § “Sonra koridordan, salondan, sınırları belirsiz siyah bir karaltı olarak geçip, banyoya girdi.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 266. § “Dünyayı dolaştım, ne uzun geldi ne zari - Bir tahta beşik, beş on kucak, bir koridor.” - Nurullah Ataç, Diyelim Söz Arasında Deneme, 91. 2. Geçmeye yarayan dar ve uzun aralık, dehliz:§ “Küçük yol, meydanın ve etrafın her yaz kendiliğinden peydahladığı bütün kokuların dar koridoru idi.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 46. § “Her zaman ana giriş kapısında, koridorlarda nöbet tutan erlerin tüfekleriyle dershanenin önünde bir duvar oluşturduklarını.” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 106. § “Böyle bir müzenin iki tarafı felaket tablolarıyla dolu koridorunda geçiyor hayatı…” -Necip Fazıl Kısakürek, Aynadaki Yalan, 27. § “Kollarıyla havada bir koridor açarak yürüyor, olmayan bir kalabalıktan koruyordu onu.” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 55. § “Koridordan bir ses, telefona soruyor.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 57. 3. İki devlet arasındaki dar toprak parçası.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   koridor

   İngilizce

   1. hall, corridor. 2. slang (goalkeeper) who´s not on the ball, who lets balls get across the goal.

  • İngilizce

   (N.)
   corridor, aisle, hallway, hall, vista, passage, passageway

  • İngilizce

   corridor

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   koridor

   Almanca

   r Flur, r Koridor.

  • Almanca

   Korridor [der], Durchgang [der], Flur [der], Gang [der]

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   koridor

   Fransızca

   corridor [le], dégagement [le], galerie [la]

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   koridor

   Azerice

   koridor

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   koridor

   Lehçe

   korytarz

Türkçe  Türkçe » Yunanca Yunanca
  • Türkçe

   koridor

   Yunanca

   (ο) διάδρομος

Türkçe  Türkçe » Japonca Japonca
  • Türkçe

   koridor

   Japonca

   rooka

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   koridor

   Arnavutça

   koridor

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   koridor

   Kazakça

   awız üy

  • Kazakça

   badam

  • Kazakça

   däliz

  • Kazakça

   senek

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   koridor

   Türkçe

   koridor

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.