klişe ne demek? klişe nedir? klişe anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   klişe

   Türkçe

   isim Fransızca cliché
    
   1 .    Baskıda kullanılmak amacıyla, üzerine kabartma resim, şekil, yazı çıkarılmış metal levha:
          "Klişecilik sanatını usta bir klişeci kadar bildiği, hatta kendisi de klişe yaptığı için, siyah ve beyazın tonlarını son derece hünerle kaynaştırır."- Y. Z. Ortaç.  
   2 .  sıfat, isim, mecaz  Basmakalıp (söz, görüş vb.):
          "Söylediği sözün klişe olduğunu, bir yazarın klişelerle yazmamak zorunda olduğunu kabul etmez o."- N. Cumalı.

   Birleşik Sözler

   dişi klişe      

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Baskıda kullanılmak amacıyla, üzerine kabartma resim, şekil, yazı çıkarılmış metal levha: “Klişecilik sanatını usta bir klişeci kadar bildiği hatta kendisi de klişe yaptığı için, siyah ve beyazın tonlarını son derece hünerle kaynaştırır.” -Y. Z. Ortaç. 2. sf. mec. Basmakalıp (söz, görüş vb.): “Söylediği sözün klişe olduğunu, bir yazarın klişelerle yazmamak zorunda olduğunu kabul etmez o.” -N. Cumalı.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Baskıda kullanılmak amacıyla, üzerine kabartma resim, şekil, yazı çıkarılmış metal levha: § “Klişeleri basılmış imzasız mektuplar almışım.” -Adalet Ağaoğlu, Göç Temizliği, 118. § “Sararmış kapakta kötü klişe ve mürekkeple basılmış bir resim vardı.” -Orhan Pamuk, Kara Kitap, 295. 2. mec. Basmakalıp (söz, görüş vb.): § “… her edebiyat eseri için klişe sözlerinin dışında sözlerde söyleyebiliyorlar…” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 20. § “Türk şiirine ve nesrine halk dili klişelerini ve argoyu sokmaya çalışır.” -Peyami Safa, Sosyalizm-Marksizm-Komünizm, 175. § “… böylece cemiyet, Frenk düşüncesinin Frenk tabirinden doğma klişesini Türkçeye çevirmekle isimler dirilmiş oldu.” -Necip Fazıl Kısakürek, Sultan Vahidüddin, 43. § “Klişelerin aksine, iyilikle yumuşaklık yan yana durmuyordu bu güzel yaşlı kadının yüzünde.” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 50. § “Bu cümleler Genç Türk düşüncesinin klişeleri olmaya devam ediyordu.” -Peyami Safa, Türk İnkılabına Bakışlar, 72. § “…sütun sahiplerinin beylik klişelerine inanmayı sağda solda bunları tekrarlamayı aydın olmanın gereği sayıyorlar.” -Attila İlhan, Aydınlar Savaşı, 22. § “Ama bu okuyucu topluluğu muhteva arar, güzel tertip, klişe arar.” -Nurullah Ataç, Dergilerde Deneme, 27. 3. Yazı başlığı:§ “Refik Halitin başka bir dergide “Zend-Avesta” klişesi altında bir nesir serisi yayınlamaya başlaması üzerine.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 51.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Matbaada tipografik baskıda kullanılan kabartma resim veya yazılar çıkarılmış madeni levha

  • Türkçe

   Klişe

   Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Matbaada tipografik baskıda kullanılan kabartma resim veya yazılar çıkarılmış madeni levha.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   klişe

   İngilizce

   1. print. cliché, plate. 2. cliché, phrase. 3. trite, hackneyed.

  • İngilizce

   (ADJ.)
   cardboard box

  • İngilizce

   (N.)
   cliche, stereoplate, printing block, commonplace, stereo, stereotype, cut

  • İngilizce

   cliché, plate; cliché, commonplace, platitude

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   klişe

   Almanca

   Druckstock m; Schablone f

  • Almanca

   s Klischee, r Druckstock.

  • Almanca

   abgedroschen; Klischee [das], Schablone [die]

  • Almanca

   Klischee, Druckstock

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   klişe

   Fransızca

   cliché [le], poncif [le]

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   klişe

   Arnavutça

   klishe

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.