kilometre ne demek? kilometre nedir? kilometre anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   kilometre

   Türkçe

   isim (kilome'tre) Fransızca kilomètre
        Bin m'lik uzunluk ölçü birimi (km):
          "On beş kilometre uzakta bir yerde, futbol maçı varmış, oraya gitti."- S. F. Abasıyanık.

   Birleşik Sözler

   kilometre kare
   kilometre taşı    

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (kilometre, l ince okunur) mat. 1000 metrelik uzunluk ölçü birimi (km): “On beş kilometre uzakta bir yerde, futbol maçı varmış, oraya gitti.” -S. F. Abasıyanık.

  • Türkçe

   Kimya Terimleri Sözlüğü (II)


   Metrik sistemde uzunluk birimi (km): 1 km = 1000 m = 3280 ft = 1093,61 yard = 0,62137 mil (1 mil = 1,609 km).

  • Türkçe

   Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu


   (matematik)

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Bin metrelik uzunluk ölçü birimi (km): § “Kendisiyle bu vapur arasındaki mesafe olsun olsun bir kilometre veya yarım mildir.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 7. § “Sonra da, daha önce yüzünü bile görmediği bir kentin elli kilometre uzağındaki bir ruh sağlığı hastanesine atmışlar.” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 134. § “Otomobilin kilometreler üzerinden bir sıçrayışta atlamış gibi kazandığı mesafeleri gördükçe şaşırıyordu.” -Peyami Safa, Bir Tereddüdün Romanı, 74. § ““Vitri” kelimesi birkaç yerin ismi olup, bu hikâyede ise Paris hatt-ı istihkamının yedi kilometre kadar cenub-ı şarkisinde bir köyün ismidir.” -Ahmet Midhat Efendi, Altın Âşıklar, 209. § “Bilmem kaç silindirin, şu kadar paranın ve saatte seksen kilometre süratin araya koyduğu fark ve imtiyazla ağızdan düşmez oldu.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, 133. § “İlk kömür damarlarına varmak için birkaç kilometre daha yürümeliymişiz.” -Ruşen Eşref Ünaydın, Bütün Eserleri, 45. § “Günde ancak iki kilometre ilerleyebiliyorlar.” -Nazım Hikmet Ran, Yeşil Elmalar, 133. § “Saatte yüz kilometre giderek tayy-ı mekân eden otomobiller...” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri II, 118. § “Telefonlar, radyograflar, binlerce kilometre uzaktaki eşyayı...” -Ahmet Rasim, Eşkâl-i Zaman, 153. § “Biser oteli, şehir merkezinden beş-altı kilometre ötedeydi.” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 29. § “Odada soba yanıyor ve semaver, binlerce kilometre uzakta facialar geçtiğini haber verir gibi, sinsi ve devamlı bir ıslıkla ötüyordu.” -Necip Fazıl Kısakürek, Hikâyelerim, 54. § “Aslında bu savaşta yenilmelerine ve geri çekilmelerine karşın her yıl binlerce kilometre uzaktan atalarının ruhlarını yalnız bırakmamak için Çanakkale’ye gelen binlerce Anzak torunu olmasa belki bu üzüntüyü yaşamayacaklardı.” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 197. § “Hele yirminci asrın başlarındaki milliyetçi Yahudiler için, siyonist akımın kilometre taşlarından biridir Zola.” -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 307. § “…arabanın on binin üstünde kilometre yapması da…”-Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 302

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   kilometre

   İngilizce

   kilometer.–– açmak slang (for a taxi driver) to keep all of his earnings for himself (instead of giving them to his boss). –– doldurmak slang to kill time. –– kare square kilometer. –– saati/sayacı 1. speedometer, odometer. 2. taximeter. –– taşı stone showing the kilometers to a given point.

  • İngilizce

   (N.)
   kilometer, kilometre [Brit.]

  • İngilizce

   kilometre, kilometer

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   kilometre

   Almanca

   Kilometer m

  • Almanca

   s Kilometer.

  • Almanca

   Kilometer [der]

  • Almanca

   Kilometer

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   kilometre

   Fransızca

   kilomètre [le]

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   kilometre

   Arnavutça

   kilometër

İngilizce  İngilizce » İngilizce İngilizce
  • İngilizce

   kilometre

   İngilizce

   n. (Km) unit of distance equalling one thousand meters (also kilometer)

İngilizce  İngilizce » Türkçe Türkçe
  • İngilizce

   kilometre

   Türkçe

   (N.) kilometre (Brit.)
   kilometre

  • Türkçe

   i., İng., bak. kilometer.

  • Türkçe

   kilometre

Fransızca  Fransızca » Türkçe Türkçe
  • Fransızca

   kilomètre

   Türkçe

   [le] kilometre

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.