kanâat ne demek? kanâat nedir? kanâat anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   kanaat

   Türkçe

   isim (kana:at) Arapça kanaat
    
   1 .    Elindekinden hoşnut olma durumu, kanıklık, yeter bulma, yetinme, fazlasını istememe, doyum.  
   2 .    Kanma, inanma.  
   3 .    Kanış, kanı, inanç, düşünce:
          "Biz kanaatlerimizi açık söyleriz."- E. İ. Benice.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   kanaat etmek
   kanaat getirmek  
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (kana:at) 1. Elindekinden hoşnut olma durumu, kanıklık, yeter bulma, yetinme, fazlasını istememe, doyum. 2. Kanma, inanma: Sınıfını geçeceğine kanaatim yok. 3. Kanış, kanı, inanç, düşünce: “Biz kanaatlerimizi açık söyleriz.” -E. İ. Benice.
  • Türkçe

   kanâat

   Türkçe

   Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü


   kanı.
  • Türkçe

   Kanaat

   Türkçe

   Osmanlıca


   Aç gözlü olmayıp hırs göstermemek. Kısmetinden fazlasına göz dikmemek. Helâl ile yetinip haramı istememek. Az şeyi de olsa kısmetine razı olmak.(Semere-i sa'yine ve kısmetine rıza kanaattir, meyl-i sa'yi kuvv
  • Türkçe

   kanaât

   Türkçe

   Osmanlıca


   kısmetine razı olma, kabullenme.
Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   kanaat

   İngilizce

   -ti 1. opinion, belief; conviction: umumi kanaat public opinion. kanaatimce in my opinion. 2. believing, being of the opinion that: Paşanın bizi ziyaret edeceğine kanaatim yok. I don´t believe the pasha´s going to visit us. 3. being content with what one has, contentment with what one has. 4. being satisfied with a small or a moderate amount; frugality; moderation. 5. acceptance of what fate metes out to one. (bir) –– beslemek to cherish the idea of ...: Beni yanlarına alacaklar diye bir kanaat besliyor. He cherishes the idea of their taking him along. –– dönemi semester (of an academic year). –– etmek 1. /la or a/ to be content with, be satisfied with; to content oneself with. 2. /a/ to accept (what fate metes out to one). –– getirmek /a/ to be convinced, be persuaded, believe. –– notu final grade (given at the end of either a semester or a school year). –– notu dönemi semester (of an academic year). ––inde olmak to believe, be of the opinion that ...: Bir büyünün vaziyeti değiştireceği kanaatinde değilim. I don´t think a magic spell will change things. –– sahibi 1. person who is content with what he has. 2. person who is content with little. 3. person who accepts what fate metes out to him. –– uyandırmak /da/ to give (someone) (a certain) idea: Öyle yaparsan herkeste kötü bir kanaat uyandırırsın. If you do that you´ll cause people to think badly of you.
  • İngilizce

   (N.)
   opinion, reading, conviction
  • İngilizce

   conviction, opinion; contentment, satisfaction
Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   kanaat

   Almanca

   e Genügsamkeit, e Bescheidenheit; e Meinung, e Ansicht.
  • Almanca

   Auffassung [die], Genügsamkeit [die], Gewißheit [die], Meinung [die], Überzeugung [die]
  • Almanca

   Genügsamkeit, Bescheidenheit; e Meinung, e Ansicht
Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   kanaat

   Fransızca

   contentement [le], sobriété [le]; conviction [la]
  • Fransızca

   conviction, persuasion
Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   kanaat

   Arnavutça

   opinion, konkluzion
Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   kanaat

   Kazakça

   qanağat

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..