jurnal ne demek? jurnal nedir? jurnal anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   jurnal

   Türkçe

   isim Fransızca journal
    
   1 .    Biriyle ilgili olarak yetkililere verilen kötüleme, ihbar yazısı.  
   2 .    Günlük:
          "Feride'nin jurnali burada bitiyordu."- R. N. Güntekin.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   jurnal etmek

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Biriyle ilgili olarak yetkililere verilen kötüleme, ihbar yazısı. 2. Günlük: “Feridenin jurnali burada bitiyordu.” -R. N. Güntekin.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Biriyle ilgili olarak yetkililere verilen kötüleme, ihbar yazısı:§ “Bu jurnalları kime veriyorlar?” -Peyami Safa, Din, İnkılap, İrtica, 216. § “Anahtarcılar başı keyfiyeti zabıta memuruna jurnal ederek, teçhiz ve tekfin masarifine kifayet edecek kadar parası çıkmayan mahpuslar ...” -Ahmet Midhat Efendi, Zeyli Hasan Mellâh Yahut Sır İçinde Esrar, 28. § “Sultan Aziz için şarkı söylüyorlar, matem tutuyorlar diye jurnal etmişti.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Mahur Beste, 79. § “Hafiye jurnalleriyle vilayetleri birer menfa yapmayı, donanmayı gark ve mahv eylemeyi...” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri II, 41.§ “Vecdi Beyi jurnal eden; onun yerine göz diken bir muallimmiş…” -Reşat Nuri Güntekin, Damga, 26. § “Abdülhamid’e serhafiyesinden daha çok ve daha ehemmiyetli jurnaller veren bir paşa…” -Nazım Hikmet Ran, Yeşil Elmalar, 65. § “Bana bak Yıldız, ne dikilip duruyorsun orada ha? Bizi babana jurnal mı edeceksin yoksa?” -Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 146. § “Az kaldı (yine nefes alarak), jurnal’a yetişemiyorduk.” -Ahmet Rasim, Eşkâl-i Zaman, 144. § “… derken bir jurnal üzerine hepsi birden tutulup saraya dolduruluyor...” -Necip Fazıl Kısakürek, Sultan Vahidüddin, 46. § “ Çünkü jurnalcilerden, başının derde girmesinden endişeleniyorsun.” -Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları, 43. § “… o zaman hükümeti dışarıya jurnal ettiler…” -Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 384. § “Bay Asaf Halet Çelebi bir konuşmasında, benim inançsızlığımı bildirerek beni “mutaassıplara jurnal etmek” istemiş.” -Nurullah Ataç, Dergilerde Deneme, 245. 2. Günlük.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   günlük, ispiyon.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. İlk önce gazete ve rapor mânasına kullanılırken sonradan "hükümete ihbar" gibi olan hâdiselere denilmeğe başlandı. İhbar, şikâyet, polis raporu. İnsanı kötüleyerek verilen haber veya rapor

  • Türkçe

   Jurnal

   Türkçe

   Osmanlıca


   "Fr. İlk önce gazete ve rapor mânasına kullanılırken sonradan ""hükümete ihbar"" gibi olan hâdiselere denilmeğe başlandı. İhbar, şikâyet, polis raporu. İnsanı kötüleyerek verilen haber veya rapor.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   jurnal

   İngilizce

   -li 1. report of (an informer). 2. diary. –– etmek /ı/ to inform on, denounce, report.

  • İngilizce

   (N.)
   journal, diary

  • İngilizce

   report of an informer

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   jurnal

   Almanca

   s Journal.

  • Almanca

   Denunziation [die]

  • Almanca

   Journal

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   jurnal

   Kazakça

   arız

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   jurnal

   Türkçe

   dergi

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.