ja ne demek? ja nedir? ja anlamı - nedemek.org

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   Ja

   Türkçe

   {ya} evet.

  • Türkçe

   (ya)
   evet

  • Almanca

   ja

   Türkçe

   evet

  • Türkçe

   l. (als Antwort) evet, öyledir 2. (^ sogar) bile, hatta 3. (zögernd) ya, öyle ise 4. (Ausruf) iste, bak 5. (unbedingt) muhakkak, behemehal 6. (warnend) sakm ha l 7. ey, ha 8. (zwar) vakia, gerci 9. (vorwurfsvoll) ya, ki 10. (entschuldigend) de, da; ^ freilich! elbette, tabil; wenn ^, dann... eger öyle ise ...; ^ sagen kabul, muvafakat etm.; Er sagt nicht ^ und sagt nicht nein. Hern kacar hem de davul calar. zu allem ~ und amen sogen her emrc eyvallah demek; gözünün üstünde kasin var de(dirt)me-mek; kavuk sallamak; (spöttisch): evet efendim, sepel efendim, pek güzel efendim demek; ahfesin kecisi gibi ne söyleseler basini sallamak; Fühlen Sie sich vielleicht nicht ganz wohl? ^ leider habe ich etwas Kopfweh. Rahatsiz misiniz yoksa ? Ya biraz basim agriyor. Wo ist denn das Buch? Hier liegt es ^. Hani kitap? tstel — wenn ich das gewußt hätte . . . Ha, bunu bilmis olsaydim! Da ist er ^. tste geldi! Er ist ^ mein Freund. Arkadasimdir da. Ich hatte es Ihnen ~ vorausgesagt. Hern ben size söylediydim. ^ richtig, was ich noch sagen wollte! Gercek, sahi size bir sey söyleyecektim. Auf dich ist — kein Verlaß! Sana güvenilmez ki!

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.