hin ne demek? hin nedir? hin anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   hin

   Türkçe

   isim, teklifsiz konuşmada Arapça hin
    
   1 .    Kurnaz, cin fikirli (kimse).  
   2 .    Zaman, zamane.

   Birleşik Sözler

   hinoğlu      

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. tkz. 1. Kurnaz, cin fikirli kimse. 2. esk. Zaman, zamane.

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Zekasını hile yapmakta kullanan, kurnaz, açıkgöz (kimse).

  • Türkçe

   hın

   Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Cılız, sıska.

  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Hayır.

  • Türkçe

   Hîn

   Türkçe

   Osmanlıca


   An, zaman, vakit. Sıra. Çağ. * Kıyamet.

  • Türkçe

   hîn

   Türkçe

   Osmanlıca


   zaman, vakit.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   An, zaman, vakit. Sıra. Çağ. * Kıyamet

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   hin

   İngilizce

   colloq. 1. cunning person, fox; slyboots. 2. crafty, foxy, sly.

İngilizce  İngilizce » İngilizce İngilizce
  • İngilizce

   hin

   İngilizce

   n. ancient Hebrew unit of liquid capacity equal to about 1.5 gallon (5.7 liters)

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   hin

   Türkçe

   {hin} oraya, şuraya.

  • Türkçe

   oraya, o tarafa; bozulmuş, kırılmış, mahvolmuş

  • Türkçe

   (Ggs. her) l. oraya; o tarafa; suraya; su tarafa 2. (auf, nach ... ~) -e dogru, -e kadar 3. (kaputt) mahvolmus, kirilmis, bozulmus, yanmis 4. (weg) gitmis, kacmis; Mit anderen Worten: Das Geld ist ~7 0 para kaynadi gitti demektir. ^- ist ^ und futsch ist futsch. Gitti gider. ^ und • zurück; Hin- und Rückfahrt gidisdönüs; gidip gelme; ^ und zurück fahren posta yapmak; ^ und wieder arasira, bazen; £s ist noch weit ~. Hälä cok uzaktir. auf die Gefahr ~, verletzt zu werden yaralanmak tehlikesini göze alarak; Q und Her n: Ein solches ° und Her ist bei jeder Schlacht zu beobachten. Bu nevi meddücezirler (od. gel-gitler) her muharebede olan islerdir. nach einigem ° und Her anha minha; ^ und her bir asa^i bir yukari; ~ und her drehen evirip cevirmek; hin- und hergehen mekik dokumak; ^ und her jagen (Tennis) deplase etm.; aufgeregt — und her laufen yüpürmek; vergebliches Hin- uni Herlaufen gelgit; unruhig auf seinem Platz ^ und her rutschen yerinde kurtlanmak (od. kaynamak); kipir kipir oynamak; kirn kirn kimildanmak; die Wiege hin- und herschaukeln besik sallamak; ^ und her torkeln (Betrunkener) harita cizmek; ~ und her überlegen hesap etmek kitap etmek; sagini solunu hesap etm.; düsünüp tasin-mak; evirip cevirmek; ^ und her werfen (z. B. Sturm ein Scniff) calkamak; sich ^ und her werfen carpmmak, teprenmek

  • Türkçe

   (hin)
   oraya, şuraya

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.