fayton ne demek? fayton nedir? fayton anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   fayton

   Türkçe

   isim Fransızca phaéton
    
   1 .    Tek körüklü, dört tekerlekli, genellikle çift atlı binek arabası, payton:
          "Kır atların çektiği bir faytonla gelirdi."- P. Safa.  
   2 .   zooloji  Perde ayaklılardan, sıcak deniz kıyılarında yaşayan, uzun kuyruklu bir kuş (Phaeton).

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Tek körüklü, dört tekerlekli, genellikle çift atlı binek arabası, payton: “Kır atların çektiği bir faytonla gelirdi.” -P. Safa. 2. hay. b. Perde ayaklılardan, sıcak deniz kıyılarında yaşayan, uzun kuyruklu bir kuş (Phaeton).

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Tek körüklü, tek tekerlekli, genellikle çift atlı binek arabası: § “... kupa ve fayton nevinden yaylı arabalar dahi bulunmayıp binek için âdeta Rumelinin sair her tarafında istimal olunan yaysız sirem arabaları istimal olunur...” -Ahmet Midhat Efendi, Gönüllü, 66. § “fayton. Dört adamlık körüklü bir nevi metruk arabadır.” -Ahmet Vefik Paşa, Lehçe-i Osmani. § “Bazı hanımlar kah faytonları, kah uzun arabalarıyla beni almaya gelmekte idiler.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 127. § “Atları hızlı gidemeyen faytonumuzu Kavaklıderede görünce arabanı bir an durdurdun.” -Ruşen Eşref Ünaydın, Hatıralar III, 47. § “Renk renk maşlahlı hanımlar, faytonlar, köşk landonları, şık, çoğu burundan takma altın gözlüklü ve bastonlu beyler yukarı aşağı gidip geliyordu.” -Nazım Hikmet Ran, Kan Konuşmaz, 77. § “… hatta faytona bile binmiyordu.” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 98. § “Faytona bindim ve arabacıya hızla sürümesini tembih ettim.” -Necip Fazıl Kısakürek, Cinnet Mustatili, 106. § “Bazen de hiç sebepsiz devriliverirdi fayton.” -Elif Şafak, Mahrem, 35. § “İki adım atar, sonra döner faytona bakarım.” -Orhan Pamuk, Sessiz Ev, 335. § “… vapuru kaçırdığında Üsküdar’a faytonla indik…” -Attila İlhan, Aydınlar Savaşı, 110. 2. Perde ayaklılardan, sıcak deniz kıyılarında yaşayan, uzun kuyruklu bir kuş (Phaeton).

  • Türkçe

   Osmanlıca


   at ile çekilen binek arabası.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   fayton

   İngilizce

   phaeton (a horse-drawn carriage).

  • İngilizce

   (N.)
   phaeton, coach, barouche, spider

  • İngilizce

   phaeton, coach, cab payton; tropic bird

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   fayton

   Almanca

   e Kutsche.

  • Almanca

   Droschke [die], Kutsche [die], Wagen [der]

  • Almanca

   Kutsche

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   fayton

   Fransızca

   calèche, phaéton

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   fayton

   Azerice

   fayton

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   fayton

   Lehçe

   powóz

Türkçe  Türkçe » Yunanca Yunanca
  • Türkçe

   fayton

   Yunanca

   (η) άμαξα

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   fayton

   Türkçe

   fayton

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.