delikli kart ne demek? delikli kart nedir? delikli kart anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   delikli kart

   Türkçe

   Bilişim Terimleri Sözlüğü


   Üzerindeki kolonlarda bulunan delikler düzeniyle veriyi oluşturan damgaların gösterildiği standart kart. 7 3/8 " x 3 1/4 " boyutlarında, üzerinde 80 kolon ve her kolonda 12 delik konumu bulunan delikli kart. 80 kolonluk kart, IBM kartı ya da Hollerith kartı olarak da anılır. Ayrıca 90 ya da 96 kolonluk delikli kart standartları da kullanılmıştır.

  • Türkçe

   Kitaplıkbilim Terimleri Sözlüğü


   Kenarında ya da yüzeyinde bulunan deliklerle istenen bilginin yazımını ve yeniden elde edilmesi olanağını hızlandıran kart.

  • Türkçe

   Yöntembilim Terimleri Sözlüğü


   Elle dökümleme işinde kullanılan ve koparılabilen deliklere aktarılmış bilgileri, özel bir iğne aracılığıyla elle saymaya olanak sağlayan işlem kartı.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   delikli kart

   İngilizce

   (N.)
   punch card, punched card

  • İngilizce

   punched card

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   delikli kart

   Almanca

   Lochkarte [die]

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   delikli kart

   Fransızca

   carte perforée

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.