asfalt ne demek? asfalt nedir? asfalt anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   asfalt

   Türkçe

   isim Fransızca asphalte
    
   1 .    Siyah renkte şekilsiz bir cins bitüm.  
   2 .    Ana maddesi katran olan ve yolların kaplanmasında kullanılan karışım:
          "Yazın tozdan, kışın çamurdan geçilmeyen yollar asfalt oluverdi."- H. Taner.  
   3 .  sıfat  Asfaltlanmış:
          "Otomobile bindik ve uzun bir asfalt yol üzerinde koşmaya koyulduk."- A. Haşim.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Siyah renkte şekilsiz bir cins bitüm. 2. Ana maddesi katran olan ve yolların kaplanmasında kullanılan karışım: “Çatalcaya on kilometre kala asfalttan ayrılıp toprak bir yola sapıyorum.” -A. Ümit. 3. sf. Bu karışımla kaplanmış: “Otomobile bindik ve uzun bir asfalt yol üzerinde koşmaya koyulduk.” -A. Haşim.

  • Türkçe

   Kimya Terimleri Sözlüğü


   1. Sıvı, katı ve yarıkatı hidrokarbonların doğal karışımı. 2. Yeryağının arıtılması sürecinde elde edilen en ağır karışımın hava ile yükseltgenmesi sonucu yapılan karakahverengi bir karışım. (Yol yapımında ve çeşitli yapım işlerinde su geçirimini önlemek için kullanılır.)

  • Türkçe

   Kimya Terimleri Sözlüğü (II)


   Petrolün damıtılmasından veya doğal yataklardan elde edilen, kıvamlı halden katı hale kadar değişkenlik gösteren siyah veya kahve renkli organik bir madde.

  • Türkçe

   Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu


   (jeoloji)

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Siyah renkte şekilsiz bir cins bitüm. 2. Ana maddesi katran olan ve yolların kaplanmasında kullanılan karışım:§ “Geniş asfalt yollu, çiçek tarhı kılıklı sayfiyesi değildi.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 114. § “Daracık asfalt yolu bırakmışlar, şimdi karla kaplı ince bir yolda ilerliyorlar.” -Adalet Ağaoğlu, Dar Zamanlar-3 Hayır, 126. § “… şimdi asfalt bu yolun üstünde, akşamları, havuz başına kadar yürümek, oradan çengel köy istikametinde sarkmak, iskeleyi geçip Kuleli’ye doğru uzanmak en büyük zevkimdi.” Necip Fazıl Kısakürek, Sultan Vahidüddin, 7. § “… yüzme talimi yaptığı bir genç arkadaşla asfalt yol üzerinde şöyle bir uzanıvermesine kim ne diyebilir?” -Reşat Nuri Güntekin, Eski Hastalık, 7. § “Garın asfalt kaldırımlarında ilk adımlarını atarken bacaklarının heyecandan birbirine dolaştığını hissediyordu.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 38. § “Ağız birliğiyle asfalta kusuyorlar.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 8. 3. Bu karışımla kaplanmış: § “Kaldırımları, asfaltı dolduran şu sahipsiz kalabalık, şimdi, şu an öte tarafa o kadar yaklaşmış duymakta kendini” -Adalet Ağaoğlu, Başka Karşılaşmalar, 62. § “Asfalta çıkıp biraz yürüdükten sonra...” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 29. § “Yer, asfalttan daha pürüzsüz, kauçuk gibi yumuşak bir maddedendi.” -Peyami Safa, Yalnızız, 62. § “Sonraları, bir sabah, tramvay yolunun yıllanmış parke taşlarının anlamsız bir asfaltla örtülüğü verdiğini gördüğü zaman…” -Orhan Pamuk, Kara Kitap, 19. § “asfalt: Katran kokulu, yağ gibi parlak ve siyah renkli bir maden olup buna lisanımızda (fakru’l-yehûd) derler.” -Ali Seydi, Lugât-i Ecnebiye.

  • Türkçe

   Yerbilim Terimleri Sözlüğü


   Kara, koyu kahverengi, mat ya da kuzgunî parıltılı, bitümlü ve mineral maddeli petrolün bir paslaşma (oksitleşme) ürünü.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   yun. Siyah renkte şekilsiz bir bitüm

  • Türkçe

   Asfalt

   Türkçe

   Osmanlıca


   yun. Siyah renkte şekilsiz bir bitüm.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   asfalt

   İngilizce

   -tı 1. asphalt. 2. paved with asphalt. 3. paved road. –– biti slang VW bug.

  • İngilizce

   (N.)
   asphalt, blacktop, black tar-like substance used for paving and roofing; motorway, pavement, tarmac

  • İngilizce

   asphalt; asphalted

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   asfalt

   Almanca

   r Asphalt; asphaltiert.

  • Almanca

   Asphalt [der]

  • Almanca

   Asphalt; asphaltiert

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   asfalt

   Fransızca

   asphalte [le], bitume [le], macadam [le]

Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   asfalt

   Azerice

   asfalt

Türkçe  Türkçe » Flemenkçe Flemenkçe
  • Türkçe

   asfalt

   Flemenkçe

   het asfalt

Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   asfalt

   Lehçe

   asfalt

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   asfalt

   Arnavutça

   asfalt

Azerice  Azerice » Türkçe Türkçe
  • Azerice

   asfalt

   Türkçe

   asfalt

Lehçe  Lehçe » Türkçe Türkçe
  • Lehçe

   asfalt

   Türkçe

   asfalt

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.