ansİklopedİ ne demek? ansİklopedİ nedir? ansİklopedİ anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   ansiklopedi

   Türkçe

   isim Fransızca encyclopédie
        Bütün bilim, sanat dallarını tek veya bir arada belli bir yönteme göre inceleyen eser, bilgilik.

  • Türkçe

   Felsefe Terimleri Sözlüğü


   (Yun. en-kyklos=daire çevresinde; paedeia = eğitim) : 1. (Kök anlamında) Her özgür, genç eski Yunanlının geçirmek zorunda olduğu eğitimin tümü. 2. Bütün bilimlerin ya da bir bilim dalının verilerini dizgesel ya da abecesel olarak gösteren yapıt. (Ör. Diderot ve DAlambertin kurduğu ünlü "Encyclopédie ou dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers", 1751-1780)

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (l ince okunur) Belli bir yönteme göre düzenlenen, bilim, sanat ve uğraş dallarının tüm bilgilerini ayrıntılı olarak bir arada bulunduran, genellikle birkaç ciltten oluşan kitap, bilgilik.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Bütün bilim, sanat dallarını tek veya bir arada belli bir yönteme göre inceleyen eser, bilgilik: § “Yalnız alt sırada koyu ciltli ansiklopediler…” -Ruşen Eşref Ünaydın, Diyorlar Ki, 66. § “Büyük Ansiklopedi’nin yazdığına göre kadınla ilişkin putun inek memeli, erkeğe ilişkin putun kısrak memeli olması, inekleri kadınların, kısrakları erkeklerin sağmasındandır.” -Ziya Gökalp, Türk Uygarlığı Tarihi, 102. § “Aristo’ya, felsefesine ve üniversal ilmine mahsus ansiklopediler de vücuda getirilmiştir.” -Peyami Safa, Türk İnkılabına Bakışlar, 137. § “Ansiklopedi bazılarının zihinlerinde değil.” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri II, 12. § “Avrupa ansiklopedilerinde görülen bilgilere, Tunus fesleri dolayısıyla, güvenilebilir.” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 10. § “Batı ansiklopedilerince “dünyanın en büyük generali” diye anılan, henüz küfür devresinde Halid İbn-i Velid…” Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 45. § “Filmleri, rüyaları, gazete kupürlerini, resimleri, ansiklopedileri kesip parçalıyor…” -Elif Şafak, Mahrem, 145. § “… ansiklopedilerle dolu kütüphanenin, incecik, şahane porselen biblolarla süslenmiş vitrinli dolabın tozunu alıyor, evi temizliyordu.” -Buket Uzuner, Şairler Şehri, 80. § “Anormal olanı, dünyanın kanunuymuş gibi sunmak, gerçeği çarpıtmaktı.” -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 268. § “Ansiklopedinin yorgunluğunu alsın ve aklımı açsın diye içiyorum ben Fatma, keyif için değil.” -Orhan Pamuk, Sessiz Ev, 17.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   yun. Bir sahadaki bilgileri veya bütün bilgileri sistemli veya alfabetik bir şekilde sıralayan eser

  • Türkçe

   Ansiklopedi

   Türkçe

   Osmanlıca


   yun. Bir sahadaki bilgileri veya bütün bilgileri sistemli veya alfabetik bir şekilde sıralayan eser.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   ansiklopedi

   İngilizce

   encyclopedia.

  • İngilizce

   (N.)
   encyclopaedia [Brit.], encyclopedia, cyclopaedia [Brit.], cyclopedia, book or set of books containing alphabetically arranged information on many subjects

  • İngilizce

   enyclopedia, encyclopaedia

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   ansiklopedi

   Almanca

   Enzyklopädie f

  • Almanca

   s Lexikon, s Konversationslexikon e Enzyklopädie.

  • Almanca

   Enzyklopädie [die], Konversationslexion [das]

  • Almanca

   Lexikon, Konversationslexikon Enzyklopädie

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   ansiklopedi

   Fransızca

   encyclopédie [la]

Türkçe  Türkçe » Flemenkçe Flemenkçe
  • Türkçe

   ansiklopedi

   Flemenkçe

   encyclopedie

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   ansiklopedi

   Arnavutça

   enciklopedi

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.