Tezellül ne demek? Tezellül nedir? Tezellül anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   tezellül

   Türkçe

   isim, eskimiş Arapça tezellul
        Aşağılanma, bayağılaşma.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. esk. Aşağılanma: “Tezellüle alışamayanların, kendi kalabalığımız içinde kımıldaması, nefes alması, daha uzun müddetler mümkün olmayacaktır.” -H. S. Tanrıöver.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   zillete düşme, alçalma.

  • Türkçe

   Osmanlıca


   Zillete katlanmak. Aşağılanmak. Alçalmak. Hor ve hakir olmak. Kendini alçak tutmak

  • Türkçe

   Tezellül

   Türkçe

   Osmanlıca


   Zillete katlanmak. Aşağılanmak. Alçalmak. Hor ve hakir olmak. Kendini alçak tutmak.

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.