Otorite ne demek? Otorite nedir? Otorite anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   Otorite

   Türkçe

   Hukuk Terimleri


   Yetki; egemenliği kullanma, buyurma kudreti.
  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Kumanda etme hakkı, itaat ettirme iktidarı. * İdari veya siyasi iktidar. * Muhakemeleri veya doktrini umumiyetle doğru olarak kabul edilen ve bir sahada derinleşmiş olan şahıs veya eser.
  • Türkçe

   otorite

   Türkçe

   isim Fransızca autorité
    
   1 .    Yaptırma veya yasak etme, emretme, itaat ettirme hakkı veya gücü, yetke, sulta, velâyet:
          "Sakarya zaferi ile gazi ve müşir Mustafa Kemal Paşa tam otoritesini elde etmiştir."- F. R. Atay.  
   2 .    Siyasi veya idari güç.  
   3 .    Çalışmalarıyla kendini kabul ettirmiş, başarılı kimse.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   otorite sağlamak (veya temin etmek)
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Yaptırma, yasak etme, emretme, itaat ettirme hakkı veya gücü, yetke, sulta, velayet: “Sakarya zaferi ile gazi ve müşir Mustafa Kemal Paşa tam otoritesini elde etmiştir.” -F. R. Atay. 2. Siyasi veya idari güç. 3. mec. Çalışmalarıyla kendini kabul ettirmiş, başarılı kimse.
  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Yaptırma veya yasak etme, emretme, itaat ettirme hakkı veya gücü, yetke, sulta, velayet:§ “Ve otoritemi imdada çağırarak sert bir emir verdim.” -Peyami Safa, Yalnızız, 120. § “ Ataerkil ailede aile reisinin sultası varsa, baba-yanlı ailede de yetkesi (velayeti, otoritesi) vardır.” -Ziya Gökalp, Türk Uygarlığı Tarihi, 243. § “Ali Rıza teessüsünü yenmek ve Şevket’i susturmak için yalancı bir otorite ile...” -Reşat Nuri Güntekin, Yaprak Dökümü, 35. § “Ve Fahirin içmesini de belki sadece otoritesini kullanmak için istemezdi.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 98. § “Düşüncede hiçbir otorite tanımıyordu hümanizm.” -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 109. § “Fransızcadan autorite’yi alıyorsun, otorite diye yazıyorsun, fanatisme’i alıyorsun, fanatizm diye yazıyorsun; yarın sen okula gidip de öğreneğe (dershaneye) girdiğinde çocuklardan biri kalkıp: “Bu otorite, bu fanatizm nereden geliyor, Bay öğretmen?”diye sorsa, ne yaparsın, Sedat?” -Nurullah Ataç, Diyelim, 23. § “Bize demir bir disiplin, nefes aldırmayan bir otorite lazım.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 64. 2. Siyasi veya idari güç:§ “Tanin gazetelerinde bu ilim otoritelerine saldıran yazar kim?” -Peyami Safa, Sosyalizm-Marksizm-Komünizm, 45. § “Kazan böylece evini yağmalatmaktadır ki hem İç-Oğuz hem de Dış-Oğuz üzerinde bir prestij ve yetke (otorite) sahibi olmuştu.” -Ziya Gökalp, Türk Uygarlığı Tarihi, 51. § “ Prensip ve otoritenin bu dereci...” -Necip Fazıl Kısakürek, Peygamber Halkası, 11. § “... bütün Marksist ülkelerde müsamahasız, münakaşasız, bir büyük otorite kılığına bürünmüştür.” -Yavuz Bülent Bakiler, Üsküp’ten Kosova’ya, 164. 3. Çalışmalarıyla kendini kabul ettirmiş, başarılı kimse:§ “Edmund Wittaker’in ilmî otoritesi hakkında bilgi sahibidirler.” -Peyami Safa, Din, İnkılap, İrtica, 13. § “Edebî şöhret ve otorite namına ne varsa yıkmak için yarışa girişiyordu.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 40. § “Bir sahada bir otoriteyim, raporum hükûmet doktorluğunca reddedilmez.” -Necip Fazıl Kısakürek, Bir Adam Yaratmak, 94.
  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Kumanda etme hakkı, itaat ettirme iktidarı. * İdari veya siyasi iktidar. * Muhakemeleri veya doktrini umumiyetle doğru olarak kabul edilen ve bir sahada derinleşmiş olan şahıs veya eser
Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   otorite

   İngilizce

   authority, power.
  • İngilizce

   (N.)
   authority, discipline, domination, control, power, arm
  • İngilizce

   authority yetke, sulta, velayet
Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   otorite

   Almanca

   Autorität f
  • Almanca

   e Autorität.
  • Almanca

   Autorität [die], Kanone [die], Kapazität [die], Ansehen [das], Macht [die]
  • Almanca

   Autorität
Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   otorite

   Fransızca

   autorité [la], puissance [la]
Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   otorite

   Azerice

   nüfuz
Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   otorite

   Lehçe

   autorytet
  • Lehçe

   władza
Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   otorite

   Arnavutça

   autoritet
Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   otorite

   Kazakça

   abıroy
  • Kazakça

   bïlik

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..