Maske ne demek? Maske nedir? Maske anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   maske

   Türkçe

   isim (ma'ske) Fransızca masque
    
   1 .    Boyalı karton, kumaş, plastikten yapılmış olan ve başkalarınca tanınmamış olmak için yüze geçirilerek kullanılan yapma yüz.  
   2 .    Korunmak için, özel olarak yapılmış, yüze geçirilmiş şey.  
   3 .    Yüz ve boyun güzelliği için cilde sürülen krem, macun vb.  
   4 .  mecaz  Gerçek duyguları veya bir şeyin gerçek görünüşünü gizleyen aldatıcı görünüş, davranış.  
   5 .   psikoloji  Kişinin oynadığı rol veya hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı davranış.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   maskesi düşmek
   (kendi) maskesini atmak
   maskesini düşürmek (veya sıyırmak)
   (birinin) maskesini kaldırmak

  • Türkçe

   Budunbilim Terimleri Sözlüğü


   Yüze takılan, kimi zaman da tüm gövdeyi kaplayan; ataları, tanrıları, doğaüstü yaratıkları, ölüleri, hayvanları canlandıran; ağaçtan, otlardan, kumaşlardan vb. yapılan, şaşırtıcı ve etkileyici yüz kalıbı.

  • Türkçe

   Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü


   bk. yapay yüz.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (maske) 1. Boyalı karton, kumaş veya plastikten yapılan ve başkalarınca tanınmamak için yüze geçirilerek kullanılan yapma yüz. 2. Korunmak için özel olarak yapılıp yüze geçirilen şey: Gaz maskesi. 3. Yüz ve boyun güzelliği için cilde sürülen krem, macun vb. şeyler. 4. mec. Gerçek duyguları veya bir şeyin gerçek görünüşünü gizleyen aldatıcı görünüş, davranış: Hayırseverlik maskesiyle kendi çıkarını yürütüyor. 5. ruh b. Kişinin oynadığı rol veya hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı davranış.

  • Türkçe

   Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü


   (Heykel) Yüze takılan ve insanın yüzünün biçiminden abartma ile ayrılan, yalnız göz yerleri açık, şaşırtıcı etkili yüzkalıbı. a. bk. yüzkalıbı.

  • Türkçe

   Ruhbilim Terimleri Sözlüğü


   Kişinin oynadığı rol ya da hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı maske.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Boyalı karton, kumaş, plastikten yapılmış olan ve başkalarınca tanınmamış olmak için yüze geçirilerek kullanılan yapma yüz: § “Herkes tuhaf elbiseler giyerek, yüzlerine maskeler takarak sokaklara dökülüyor.” -Ziya Gökalp, Ziya Gökalp’ın Mektupları, 548. § “Bu bir maske, sakal. Sesi de maskeliydi: -Trenden şimdi indik!” -Peyami Safa, Bir Akşamdı, 8. § “Maskeli olsun ve maskesiz olsun gelinebileceğini vesaireyi âleme ilan ediyor.” -Ahmet Midhat Efendi, Karnaval, 139. § “Saçları kızıl bir renge boyanmış ve yüzü kalın bir pudra tabakası ile âdeta kireçten bir maske hâlini almıştı.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Bir Sürgün, 48. § “Maskeler aşağı!” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 328. § “Koparın bu maskeyi ve altındakine bakın!” -Necip Fazıl Kısakürek, O ve Ben, 154. § “Açılışı maskeli kadın yapardı.” -Elif Şafak, Mahrem, 66. § “Her şey kendine uygun bir ses ve maskeyle söylenebilir de, ninni için ille de gerçek şefkat ve sevecenlik…” -Buket Uzuner, Şairler Şehri, 95. § “Bu toprak ateş çanaklı heriflerin yüzlerinde korkunç maskeler var.” -Nazım Hikmet Ran, Yeşil Elmalar, 150. 2. Korunmak için, özel olarak yapılmış, yüze geçirilmiş şey: § “Yüzümü maske ile örttüler.” -Peyami Safa, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, 121. 3. Yüz ve boyun güzelliği için cilde sürülen krem, macun vb. 4. mec. Gerçek duyguları veya bir şeyin gerçek görünüşünü gizleyen aldatıcı görünüş, davranış: § “... size bu hürmet ve tevazu maskesi takmış acayip sözleri söyleten nedir biliyor musunuz?” -Reşat Nuri Güntekin, Tanrı Dağı Ziyafeti, 121. § “Ayşen, yüzüne yapay mutluluk çizgilerini taşıyan maskeyi oturtuyor.” -Adalet Ağaoğlu, Bir Düğün Gecesi, 210. § “O maskenin yahut ödünç kişiliğin kendisi idi.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, 40. § “Bunların başında hürriyet maskesi gelir.” -Peyami Safa, Yalnızız, 207. § “Necip Fazıl’ın Malatya hadisesini duyduğu zaman hemen kaleme aldığı ve mahkeme kararı ile derhal toplatılan ‘Maskenizi Yırtıyorum’ adlı kitabıdır.” -Necip Fazıl Kısakürek, Cinnet Mustatili, 222. § “Bunlar halk maskesi altında halktan başka ne varsa hepsine birden tutkun…” -Necip Fazıl Kısakürek, Aynadaki Yalan, 116. § “Düdüklülü’süne, yalancı dolmalısı’na,perdahlı’sına, değil; sade’sine, maskesizine, gerçeğine…” -Nurullah Ataç, Dergilerde Deneme, 210. 5. ruh b. Kişinin oynadığı rol veya hem kendisine hem de çevresine karşı takındığı davranış.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   maske

   İngilizce

   mask. ––sini atmak to show one´s true colors, reveal one´s real self, let one´s mask drop. ––si düşmek for (someone´s) true nature to become apparent. ––sini kaldırmak /ın/ to show (someone) up, expose (someone), show (someone) as he/she really is.

  • İngilizce

   (N.)
   mask, veil, disguise, guise, color, colour [Brit.], shape, visor, vizor

  • İngilizce

   mask; cover

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   maske

   Almanca

   Maske f

  • Almanca

   e Maske.

  • Almanca

   Maske [die], Deckmantel [der], Larve [die]

  • Almanca

   Maske

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   maske

   Fransızca

   masque [le]

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   maske

   Arnavutça

   maskë

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   maske

   Kazakça

   perde

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   Maske

   Türkçe

   maske; örtü

  • Türkçe

   n {'maskı} e maske.

  • Türkçe

   [die] maske

  • Türkçe

   / l. maske 2. fig. maske, yaldiz; die ^ abnehmen maskeyi kaldirmak; die ^ fallen lassen fig. maskesini atmak;7"-m die ^ herunterreißen fig. sahteligini meydana cikarmak; Die ^" ist gefallen, fig. Foyasi meydana cik-mis. Seine Vornehmheit ist nur ^. Onun kibarligi yaldiz-dan ibarettir. unter der ^ der Freundschaft dostluk nikabi altinda -n.ball m maskeli balo; bal maske -n.ko-stüm n maskeli klyafet (od. kostüm) -rade / l. tebdili klyafet 2. fig. maskaralik, soytanlik

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.