Konsul ne demek? Konsul nedir? Konsul anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   konsül

   Türkçe

   isim, tarih İtalyanca consul
    
   1 .    Roma'da her yıl seçilen iki devlet başkanından her biri.  
   2 .    1799'dan 1804'e kadar Fransa'da birlikte görev alan üç devlet başkanından her biri.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. tar. 1. Romada her yıl seçilen iki devlet başkanından her biri. 2. 1799dan 1804e kadar Fransada birlikte görev alan üç devlet başkanından her biri.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Romada her yıl seçilen iki devlet başkanından her biri: § “Birinci Konsül’ün şahsında ihtilali tenkil eden adam kutlamış olan deli Çar Pol (Paul)’un tazimi Kafoni Eroik (Symphonie Heronique)’inden, ona olan ithafı dar Napoleon’un hoşun a gitmedik hiçbir şey daha olmasa gerektir.” -Ruşen Eşref Ünaydın, C. XI, 227. § “Naklederken birdenbire entarili Roma konsülü dehşetli bir savt ve tavırla...” -Sami Paşazade Sezai, Bütün Eserleri I, 308. § “Tıpkı muharebeler kazanmış bir Roma konsülünün işten çekilince uzak bir köyde bağı bostanıyla uğraşması gibi.” -Ahmet Mithat Efendi, Huzur, 201. § “Tez zamanda konsülleri tasfiye edecek ve kendisi başta kalacaktır.” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 254. § “Önce prokonsül, sonra konsül.” -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 156. 2. 1799dan 1804e kadar Fransada birlikte görev alan üç devlet başkanından her biri.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   konsül

   İngilizce

   consul (of ancient Rome, of France in the First Republic).

  • İngilizce

   consul

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   konsül

   Almanca

   Konsul [der]

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   konsül

   Fransızca

   consul [le]

Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   konsül

   Arnavutça

   konsull

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   Konsul

   Türkçe

   e {kon'zul} r konsolos.

  • Türkçe

   [der] konsolos; konsül

  • Türkçe

   m l. konsolos 2. hist. (Rom, Franz. Revol. usw.) konsül -at n l. konsolosluk, konsoloshane 2. konsüllük

  • Türkçe

   (e.) (r.) (kon'zul)
   konsolos

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.