Komik ne demek? Komik nedir? Komik anlamı - nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   komik

   Türkçe

   sıfat Fransızca comique
    
   1 .    Gülme duygusu uyandıran, güldürücü, gülünç:
          "Komik yapılı bir tiyatro mareşaline benziyor."- A. Gündüz.  
   2 .  isim  Güldürülerde oynayan oyuncu:
          "Perde kapanınca komiğin başarısı uzun uzun alkışlandı."- N. Cumalı.

  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. 1. Güldürü oyuncusu: “Perde kapanınca komiğin başarısı uzun uzun alkışlandı.” -N. Cumalı. 2. sf. Gülme duygusu uyandıran, güldürücü, gülünç: “Komik yapılı bir tiyatro mareşaline benziyor.” -A. Gündüz.

  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Gülme duygusu uyandıran, güldürücü, gülünç: § “Benim deham komiktir, demiş olan Seyfeddin Beye ne Seyfeddin derler?” -Ruşen Eşref Ünaydın, Diyorlar Ki, 85. § “Komik bir şey anlattı.” -Adalet Ağaoğlu, Kendini Yazan Şarkı Evcilik Oyunu, 129. § “İnsanla yıldız arasında bu nevi bir münasebet tasavvur etmek onlara son derece komik görünür.” -Peyami Safa, 20. Asır Avrupa ve Biz, 225. § “Behçet adlı bir saray komiğinin orta oyunu sofi olan büyükannesinin oyunu yarıda bırakıp çıkışı.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur, 184. § “Refik birden bire durdu ve yarı komik yarı dramatik bir tavır takınarak “Bizim hâlimize gülmeyeyim de neye güleyim?” dedi.” -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 53. § “Şu sözlerin her cümlesini dinlerken Petrosnun etvarına tari olan komiklik hiçbir komikte görülemezdi.” -Ahmet Midhat Efendi, G. s. 108. § “Çok komik söz bu, usta.” -Nazım Hikmet Ran, K.” -Nazım Hikmet Ran, Kan Konuşmaz, 25. § “Yusuf, Züleyha’nın sinirli ve kahkaha, komik bir telaşla söylediği bu sözü ciddiye almış.” -Reşat Nuri Güntekin, Eski Hastalık, 109. § “Şık, tuhaf, komik fıkra okumak isteyenler…” -Ahmet Rasim, Şehir Mektupları, 110. § “Acz hâlinin traji-komik şekilde ilan edilişine bundan sonra daha çarpıcı bir misal gösterilemez.” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 64. § “Yolda münasebetsiz ve komik olaylar birbirini takip etti.” -Buket Uzuner, Uzun Beyaz Bulut (Gelibolu), 76. § “… oluşturmak kavgası nedir? Komik!” -Attila İlhan, Batının Deli Gömleği, 230. 2. Güldürülerde oynayan oyuncu: § “… dramlık, piyeslerde ikinci komik olarak iş gördüğü de olurdu.” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 41.

Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   komik

   İngilizce

   1. comical, funny. 2. comedian, comic.

  • İngilizce

   (ADJ.)
   funny, humorous, comical, comic, Gilbertian, ridiculous, amusing, burlesque, droll, farcical, jesting, jocose, laughable, laughing, ludicrous, quizzical, rich, risible, rum, rummy

  • İngilizce

   (N.)
   comedian, funnyman, laugh

  • İngilizce

   comic, comical; funny; ridiculous; comic, comedian

Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   komik

   Almanca

   r Komponist (e in), r Tondichter (e in).

  • Almanca

   drollig, komisch, lächerlich, lustig, putzig, spaßhaft, ulkig; Komiker [der]

Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   komik

   Fransızca

   comique

Türkçe  Türkçe » Japonca Japonca
  • Türkçe

   komik

   Japonca

   okashi

Türkçe  Türkçe » Kazakça Kazakça
  • Türkçe

   komik

   Kazakça

   küldirgi

  • Kazakça

   qwaqı

  • Kazakça

   sayqımazaq

Almanca  Almanca » Türkçe Türkçe
  • Almanca

   Komik

   Türkçe

   {'ko:mik} e gülünçlük, gırgır.

  • Türkçe

   [die] komiklik, mizah

  • Türkçe

   /l, komiklik, karagözlük 2. isin garibi -er m kome-dyaci, komedyen.komik

  • Türkçe

   (e.) ('ko:mik)
   gülünçlük, gırgır

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır.

"Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelime anlamlarını öğrenebilir, atasözleri, deyimler ve türetilmiş kelimelere bakabilirsiniz.

Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir.


Nedemek.org kelime araçları kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanımı kolay kelime yardımcılarıdır. Kelime bulucu ve bulmaca sözlüğü kullanmanın kelime hazinenizi geliştirmenize, kelimeleri doğru bir şekilde öğrenmenize ve karışık harflerden oluşan bir kelimeden yeni kelimeler bulmanıza, bulmacalarda takıldığınız kelimeleri bulmanıza yardımcı olduğunu göreceksiniz.