şövalye ne demek? şövalye nedir? şövalye anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   şövalye

   Türkçe

   isim, tarih (şöva'lye) Fransızca chevalier
    
   1 .    Eski Roma'da üç sınıftan ikincisinin üyesi olan yurttaş.  
   2 .    Orta Çağ Avrupa'sında özel eğitimle yetişmiş, belli ülküler taşıyan, soylu, atlı savaşçı:
          "Niğbolu muharebesine birçok Fransız asilleri ile şövalyeler ve Almanlar iştirak etmişlerdir."- F. R. Atay.  
   3 .    Derebeylik düzeninde soyluluk unvanlarının en alt basamağı.  
   4 .    Günümüzde Fransız hükûmetinin verdiği şeref belgesi ve nişanı.

   Birleşik Sözler

   şövalye ruhlu
   şövalye yüzüğü    
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (şövalye) tar. 1. Eski Romada üç sınıftan ikincisinin üyesi olan yurttaş. 2. Orta Çağ Avrupasında özel eğitimle yetişmiş, belli ülküler taşıyan, soylu, atlı savaşçı: “Niğbolu muharebesine birçok Fransız asilleri ile şövalyeler ve Almanlar iştirak etmişlerdir.” -F. R. Atay. 3. Derebeylik düzeninde soyluluk unvanlarının en alt basamağı. 4. Günümüzde Fransız hükûmetinin verdiği şeref belgesi ve nişanı.
  • Türkçe

   Tarih Terimleri Sözlüğü


   1. Eski Romada üç sınıftan ikincisinin üyesi olan yurttaş. 2. Orta Çağ Avrupasında özel biçimde yetişmiş ve özel ülküler taşıyan soylu kişi, atlı savaşçı. 3. Feodal düzende soyluluk sanlarının en alt derecesi.
  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Eski Romada üç sınıftan ikincisinin üyesi olan yurttaş. 2. Orta Çağ Avrupasında özel eğitimle yetişmiş, belli ülküler taşıyan, soylu, atlı savaşçı: § “Altmışına kadar ( Mişel Zevalko ) tipi kahraman şövalyenin atla gelip kendisini kaçıracağı günü bekleyen romantik kokana…” -Necip Fazıl Kısakürek, O ve Ben, 7. § “O zaman Malta adasında hükûmet eden şövalyelerin liman nezaretine memur eyledikleri zabitin iskele pişgâhında vaki ikametgâhına girdi.” -Ahmet Midhat Efendi, Zeyli Hasan Mellâh Yahut Sır İçinde Esrar, 7. § “Aşîr kelimesi kurûn-ı vustâda (orta çağda) şövalye kelimesinin delalet ettiği manayı ifade eder.” -Ziya Gökalp, Kürt Aşiretleri Hakkında Sosyolojik Tetkikler, 36. § “Hangi şövalye kimin kellesini uçurmuş.” -Adalet Ağaoğlu, Başka Karşılaşmalar, 33. § “İhtimal bunların her biri, ananesine dininden fazla düşkün İngilizlerin gururuna hizmet görmüş olan şu krallara ve ünlü şövalyelere aittir…” -Ruşen Eşref Ünaydın, Millî Mücadele, 76. § “Bir de Deon isimli bir şövalye vardı ki, aralarında en garibi...” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 94. § “Bir şövalye resmi…” -Elif Şafak, Şehrin Aynaları, 183. Derebeylik düzeninde soyluluk unvanlarının en alt basamağı: § “Mesela mukaddemleri bir kadının bir şövalyeye dame olması için kibarlık lazım gelip…” -Ahmet Midhat Efendi, Karnaval, 71. § “Garbi Avrupa’nın cenup cihetlerinde ihtiramkâr, aşk, şövalye aşkı, salon ve kadın bediiyatı vücuda geldi.” -Ziya Gökalp, Türkçülüğün Esasları, 50. § “Nitekim şövalye romanları da onsekizinci asra kadar kendi kendilerini tekrarlamışlardır.” -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 144. 3. Günümüzde Fransız hükûmetinin verdiği şeref belgesi ve nişanı.
Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   şövalye

   İngilizce

   knight, chevalier. –– yüzüğü a kind of ring worn by men.
  • İngilizce

   (N.)
   knight, chevalier, paladin
  • İngilizce

   knight, chevalier
Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   şövalye

   Almanca

   so, solch, derart.
  • Almanca

   Ritter
Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   şövalye

   Fransızca

   chevalier [le], commandeur [le]
  • Fransızca

   chevalier
Türkçe  Türkçe » Azerice Azerice
  • Türkçe

   şövalye

   Azerice

   cəngavər
Türkçe  Türkçe » Lehçe Lehçe
  • Türkçe

   şövalye

   Lehçe

   kawaler
  • Lehçe

   rycerz
Türkçe  Türkçe » Yunanca Yunanca
  • Türkçe

   şövalye

   Yunanca

   (ο) ιππότης
Türkçe  Türkçe » Arnavutça Arnavutça
  • Türkçe

   şovalye

   Arnavutça

   kalorës
  • Türkçe

   şövalye

   Arnavutça

   1. kalorës
   2. kalorës (titull), kavalier

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..