metelik ne demek? metelik nedir? metelik anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   metelik

   Türkçe

   isim, eskimiş Fransızca metallique
    
   1 .    On para değerinde olan sikke:
          "Köprüyü yelek cebimdeki son metelikle geçtim."- Y. Z. Ortaç.  
   2 .  mecaz  Çok az para:
          "Bende tek metelik yok diye kahkahayı bastı."- Ö. Seyfettin.


      

   Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

   meteliğe kurşun atmak
   metelik etmez
   metelik vermemek
  • Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. esk. 1. Çeyrek kuruş, on para değerinde demir para: “Köprüyü yelek cebimdeki son metelikle geçtim.” -Y. Z. Ortaç. 2. mec. Çok az para: “Bende tek metelik yok diye kahkahayı bastı.” -Ö. Seyfettin.
  • Türkçe

   İktisat Terimleri Sözlüğü


   Osmanlı İmparatorluğunda çeyrek kuruş, on para değerinde demir para.
  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   1. Çeyrek kuruş, on para değerinde demir para: § “Bende metelik kalmadı.” -Peyami Safa, Sözde Kızlar, 75. § “Konsolun üstünden birkaç metelik aldı, merdivenleri dörder dörder atlayarak aşağıya indi.” -Ahmet Hamdi Tanpınar, D, 59. § “… Silik suratlı herifler tarafından dövülen bir kadına, metelik vermemeliyim.” -Attila İlhan, Kurtlar Sofrası, 32. 2. mec. Çok az para:§ “Öyle paraya, pula metelik veren takımdan değilim ya...” -Reşat Nuri Güntekin, Tanrı Misafiri, 95. § “Yere göğe koyamadıkları kızlarını sonunda meteliksiz bir serseriye yamamak zorunda kaldılar işte.” -Adalet Ağaoğlu, Toplu Oyunlar (Evcilik Oyunu, Tombala, Çatıdaki Çatlak), 62. § “Şimdiye kadar böyle iki konağınız olmalıydı. hâlbuki meteliğiniz yok.” -Necip Fazıl Kısakürek, Ahşap Konak, 215. § “Cebimde bir milyon sterlinden başka metelik yok.” -Nazım Hikmet Ran, Yeşil Elmalar, 41
  • Türkçe

   Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü


   Yemeniye bezer bir çeşit ayakkabı.
Türkçe  Türkçe » İngilizce İngilizce
  • Türkçe

   metelik

   İngilizce

   1. formerly a coin worth 10 paras. 2. colloq. tiny amount of money, a penny, a red cent. –– etmez. colloq. 1. It´s just a worthless piece of junk. 2. He´s not even worth shooting. ––e kurşun atmak to be penniless, be flat broke. –– vermemek /a/ to regard (someone, something) as not worth a damn; not to give a fig about, not to give a damn about.
  • İngilizce

   (N.)
   penny, farthing, brass farthing, bean, doit, rap, sou
  • İngilizce

   sou, cent, bean, farthing
Türkçe  Türkçe » Almanca Almanca
  • Türkçe

   metelik

   Almanca

   e Münze, r Wert.
  • Almanca

   Groschen [der], Heller [der], Scherflein [das]
  • Almanca

   Münze, Wert
Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   metelik

   Fransızca

   rond [le], sou [le]

PAYLAŞ

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..