lando ne demek? lando nedir? lando anlamı - Ne Demek? nedemek.org

Türkçe  Türkçe » Türkçe Türkçe
  • Türkçe

   lando

   Türkçe

   Güncel Türkçe Sözlük


   a. (lando, l ince okunur) Dört tekerlekli, içinde dingillere paralel olarak düzenlenmiş karşılıklı iki oturma sırası bulunan, üstü açılıp kapanabilen çift körüklü binek arabası.
  • Türkçe

   Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü


   Dört tekerlekli, içinde dingillere paralel olarak düzenlenmiş karşılıklı iki oturma sırası bulunan, üstü açılıp kapanabilen çift körüklü binek arabası:§ “Giorgino kendine mahsus olan ve bundan yarım asır kadar mukaddem İtalyanca pek moda hükmünde bulunup şimdiki landolara biraz benzeyen karusasına tehditkârane bir işaret eyleyince arabacı diğer arabalar arasından sürünerek çıkıp geldi.” -Ahmet Midhat Efendi, Hasan Mellâh Yahut Sır İçinde Esrar s. 15. § “Bu caddenin hayatını, birkaç fayton ve landoyla bir ucundan öbür ucuna işleyen tramvay temin ediliyor...” -Ruşen Eşref Ünaydın, Millî Mücadele, 187. § “O zamanlarda ne kupa, ne fayton, ne briçka, ne çek çek, ne uzun araba, ne lando, ne brik, ne tramvay vardı.” -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 249. § “Renk renk maşlahlı hanımlar, faytonlar, köşk landonları, şık, çoğu burundan takma altın gözlüklü ve bastonlu beyler yukarı aşağı gidip geliyordu.” -Nazım Hikmet Ran, Kan Konuşmaz, 77.
  • Türkçe

   Osmanlıca


   Fr. Üstü önden ve arkadan açılıp kapanır, körüklü, geniş araba nevilerinden biridir. Halk arasında "Landon" şeklinde telâffuz edilen bu araba, fayton ve kupalara nazaran daha ağır ve gösterişli idi
  • Türkçe

   Lando

   Türkçe

   Osmanlıca


   "Fr. Üstü önden ve arkadan açılıp kapanır, körüklü, geniş araba nevilerinden biridir. Halk arasında ""Landon"" şeklinde telâffuz edilen bu araba, fayton ve kupalara nazaran daha ağır ve gösterişli idi.
Türkçe  Türkçe » Fransızca Fransızca
  • Türkçe

   lando

   Fransızca

   landau [le]
İspanyolca  İspanyolca » Türkçe Türkçe
  • İspanyolca

   landó

   Türkçe

   Lando

Yukarı Çık

NeDemek.org anlamını bilmediğiniz kelimelerin Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Hollandaca (Flemenkçe), Yunanca, Japonca, Lehçe, Osmanlıca ve bir çok dilde sözlük anlamı ve çevirilerine pratik bir şekilde cevap veren çok dilli ve kapsamlı bir sözlük ve bilgi kaynağıdır. "Ne demek?" ve "Nedir?" gibi sorularınıza cevaplar bulabilir ve kelimelerin sesli sözlük telaffuzlarını dinleyebilirsiniz. Türkçe bilim terimleri sözlüğü veritabanında bir çok konuda terimler ve anlamlarına ulaşabilirsiniz. Veritabanında yer alan Türkçe kelimeler TDK - Türk Dil Kurumu - sözlük anlamı referans alınarak eklenmiştir..